Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Article successfully added.
Tube, 12 ml, (LxØ): 110 x 17 mm, PS
- Product number: 57.462.001
$189.00 *
Content: 500 Piece(s)
Prices exclude tax
Free Ground Shipping
Due to product restrictions, this item is unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to contact us about ordering this item or contact Customer Service directly at 800-257-5101.
This item currently only available for Backorder. If you'll place the Backorder we'll inform you as soon as the article is available for shipping.
This item is currently unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to obtain product availability information and more.
Request email notification when this item is available.
Available: Shipment time within 1-3 day(s).
* All prices are quoted net of the statutory tax in your respective jurisdiction and possibly delivery charges, if not otherwise described.
| Product descriptions | |
| Name | Tube, 12 ml, (LxØ): 110 x 17 mm, PS |
| Product number | 57.462.001 |
| Product description | Tube, working volume: 12 ml, (LxØ): 110 x 17 mm, material: PS, conical base, transparent, push cap, with graduations, sterile, 100 piece(s)/bag |
| Material & colours | |
| Color of product | transparent |
| Closure material | Low Density Polyethylene (LD-PE) |
| Size | |
| Diameter | 17 mm |
| Length of product | 110 mm |
| Product characteristics | |
| Base shape | Conical base |
| Graduation | yes |
| Closure type | Push cap |
| Centrifugation max (RCF) | 2500 x g |
| Purity & certification | |
| Satisfies the requirement | sealed at 0.6 bar/10 min |
| Product category | In-vitro diagnostic (IVD) |
| CE certified | CE - manufacturer's self-declaration |
| Purity standard | sterile |
| Sterilisation | Electron irradiation |
| Batched | yes |
| Packaging | |
| Piece(s) / inner box | 100 |
| Piece(s) / case | 500 |
| Piece(s) / pallet | 24000 |
| Height of case | 138 mm |
| Width of case | 398 mm |
| Depth of case | 598 mm |
| Volume of case | 0.0327 cbm |
| Weight of case | 4.35 kg |
| EAN inner box | 4038917381048 |
| EAN case | 4038917381031 |
Screw cap tube, 13 ml, (LxØ): 101 x 16.5 mm, PP Product number: 60.540.300
Content 500 Piece(s)
$130.50 *
Urine Monovette®, Z, 10 ml, cap yellow, (LxØ): 102 x 15 mm, 64 piece(s)/bag Product number: 10.252.001
Content 64 Piece(s)
$35.40 *
Screw cap tube, 8 ml, (LxØ): 57 x 16.5 mm, PP Product number: 60.542.008
Content 1000 Piece(s)
$148.00 *
Urine container NFT, 100 ml, (ØxH): 57 x 76 mm, PP, with safety label, with integrated needle-fr... Product number: 75.562.900
Content 200 Piece(s)
$176.40 *
Screw cap tube, 7 ml, (LxØ): 82 x 13 mm, PP Product number: 60.550.050
Content 1000 Piece(s)
$140.00 *
Push cap, blue, suitable for tubes Ø 13 mm Product number: 65.806.306
Content 1000 Piece(s)
$25.00 *
Screw cap tube, 13 ml, (LxØ): 101 x 16.5 mm, PP Product number: 60.541.545
Content 1000 Piece(s)
$227.00 *
Urine Monovette®, Z, 10 ml, cap yellow, (LxØ): 102 x 15 mm, 64 piece(s)/bag Product number: 10.252
Content 64 Piece(s)
$35.90 *
Urine container, 90 ml, (ØxH): 60 x 65 mm, PP, with paper label, transparent Product number: 75.1435.004
Content 400 Piece(s)
$187.20 *
Screw cap tube, 7 ml, (LxØ): 82 x 13 mm, PP Product number: 60.550.049
Content 1000 Piece(s)
$211.00 *
Screw cap tube, 4.5 ml, (LxØ): 75 x 12 mm, PP Product number: 60.557.011
Content 1000 Piece(s)
$237.00 *
Screw cap tube, 10 ml, (LxØ): 92 x 15.3 mm, PP Product number: 60.610.300
Content 100 Piece(s)
$16.50 *
Screw cap tube, 15 ml, (LxØ): 120 x 17 mm, PP, with print Product number: 62.554.502
Content 500 Piece(s)
$136.00 *