Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Article successfully added.
Seraplas® valve filter, yellow, for separation of serum/plasma from the blood cells after centri...
- Product number: 53.428
$28.50 *
Content: 100 Piece(s)
Prices exclude tax
Free Ground Shipping
Due to product restrictions, this item is unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to contact us about ordering this item or contact Customer Service directly at 800-257-5101.
This item currently only available for Backorder. If you'll place the Backorder we'll inform you as soon as the article is available for shipping.
This item is currently unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to obtain product availability information and more.
Request email notification when this item is available.
Available: Shipment time within 1-3 day(s).
* All prices are quoted net of the statutory tax in your respective jurisdiction and possibly delivery charges, if not otherwise described.
| Product descriptions | |
| Name | Seraplas® valve filter, yellow, for separation of serum/plasma from the blood cells after centrifugation |
| Product number | 53.428 |
| Product description | Seraplas® valve filter, V15, yellow, for separation of serum/plasma from the blood cells after centrifugation, 100 piece(s)/case |
| Material & colours | |
| Color of product | yellow |
| Size | |
| Length of product | 92 mm |
| Purity & certification | |
| Product category | not regulated |
| CE certified | no CE mark |
| Batched | no |
| Safety data sheet | no |
| Packaging | |
| Piece(s) / inner box | 100 |
| Piece(s) / case | 1000 |
| Piece(s) / pallet | 75000 |
| Height of inner box | 117 mm |
| Width of inner box | 99 mm |
| Depth of inner box | 140 mm |
| Height of case | 140 mm |
| Width of case | 293 mm |
| Depth of case | 513 mm |
| Volume of case | 0.021 cbm |
| Weight of case | 2.61 kg |
| EAN inner box | 4038917081528 |
| EAN case | 4038917000611 |
Screw cap tube, 8 ml, (LxØ): 57 x 16.5 mm, PP Product number: 60.542.300
Content 1000 Piece(s)
$106.00 *
Seraplas® valve filter, blue, for separation of serum/plasma from the blood cells after centrifu... Product number: 53.419
Content 100 Piece(s)
$23.90 *
Microvette® APT 250 EDTA K2E, 250 µl, cap violet, cap, round base Product number: 20.1331.100
Content 50 Piece(s)
$70.10 *
Screw cap tube, 3.5 ml, (LxØ): 92 x 13 mm, conical false bottom, flat tube bottom, PP, cap assem... Product number: 62.613
Content 1000 Piece(s)
$203.00 *
Microvette® 200 Serum CAT, 200 µl, cap red, flat base Product number: 20.1290.100
Content 100 Piece(s)
$81.90 *
Microvette® 100 Serum CAT, 100 µl, cap red, flat base Product number: 20.1280.100
Content 100 Piece(s)
$81.90 *
Urine Monovette®, Boric acid, 10 ml, cap green, (LxØ): 102 x 15 mm, 64 piece(s)/bag Product number: 10.253
Content 64 Piece(s)
$42.40 *
Screw cap tube, 10 ml, (LxØ): 92 x 15.3 mm, PP, with print Product number: 62.610.115
Content 1000 Piece(s)
$174.00 *
Minivette® POCT neutral Z, 10 µl, plunger white, 200 piece(s)/bag Product number: 17.2111.010
Content 200 Piece(s)
$246.80 *