Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Article successfully added.
Disposal bags, 80 l, (LxW): 1,120 x 700 mm, PP, transparent, without print
- Product number: 86.1204
$0.00 *
Prices exclude tax
Due to product restrictions, this item is unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to contact us about ordering this item or contact Customer Service directly at 800-257-5101.
This item currently only available for Backorder. If you'll place the Backorder we'll inform you as soon as the article is available for shipping.
This item is currently unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to obtain product availability information and more.
Request email notification when this item is available.
* All prices are quoted net of the statutory tax in your respective jurisdiction and possibly delivery charges, if not otherwise described.
| Product descriptions | |
| Name | Disposal bags, 80 l, (LxW): 1,120 x 700 mm, PP, transparent, without print |
| Product number | 86.1204 |
| Product description | Disposal bags, volume: 80 l, (LxW): 1,120 x 700 mm, material: PP, transparent, film thickness: 50 µm, autoclavable up to 134 °C, without print, 50 piece(s)/bag |
| Material & colours | |
| Color of product | transparent |
| Size | |
| Width of product | 700 mm |
| Length of product | 1120 mm |
| Foil thickness | 50 µm |
| Product characteristics | |
| Label/Print | without print |
| Autoclavable (max. °C) | 134 °C |
| Liquid-tight | yes |
| Purity & certification | |
| Product category | not regulated |
| CE certified | no CE mark |
| Latex-free | yes |
| Batched | no |
| Safety data sheet | no |
| Packaging | |
| Piece(s) / inner box | 50 |
| Piece(s) / case | 150 |
| Piece(s) / pallet | 3600 |
| Height of inner box | 61 mm |
| Width of inner box | 378 mm |
| Depth of inner box | 810 mm |
| Height of case | 110 mm |
| Width of case | 370 mm |
| Depth of case | 800 mm |
| Volume of case | 0.0326 cbm |
| Weight of case | 11.3 kg |
| EAN inner box | 4038917085786 |
| EAN case | 4038917004411 |
Cell culture flask, T-75, surface: Standard, filter cap Product number: 83.3911.002
Content 100 Piece(s)
$234.80 *
Screw cap tube, 50 ml, (LxØ): 114 x 28 mm, PP, with print Product number: 62.547.254
Content 300
$133.80 *