Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Article successfully added.
Micro test plate, 96 well, base shape: conical, PS, transparent
- Product number: 82.1583
$127.20 *
Content: 100 Piece(s)
Prices exclude tax
Free Ground Shipping
Due to product restrictions, this item is unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to contact us about ordering this item or contact Customer Service directly at 800-257-5101.
This item currently only available for Backorder. If you'll place the Backorder we'll inform you as soon as the article is available for shipping.
This item is currently unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to obtain product availability information and more.
Request email notification when this item is available.
Available: Shipment time within 1-3 day(s).
* All prices are quoted net of the statutory tax in your respective jurisdiction and possibly delivery charges, if not otherwise described.
| Product descriptions | |
| Name | Micro test plate, 96 Well, Base shape: conical, PS, transparent |
| Product number | 82.1583 |
| Product description | Micro test plate, 96 well, base shape: conical, without lid, material: PS, transparent, free from DNA/DNase/RNase, free from pyrogens and endotoxins, non-cytotoxic, 25 piece(s)/bag |
| Material & colours | |
| Color of product | transparent |
| Size | |
| Width of product | 85.2 mm |
| Length of product | 127.8 mm |
| Height of product | 14.35 mm |
| Max. volume | 290 µl |
| Product characteristics | |
| Number of wells | 96 |
| Base shape | conical |
| Vessel type | Plate |
| Purity & certification | |
| Product category | not regulated |
| CE certified | no CE mark |
| Purity standard | free from DNA/DNase/RNase, free from pyrogens and endotoxins, non-cytotoxic |
| Batched | yes |
| Packaging | |
| Piece(s) / inner box | 25 |
| Piece(s) / case | 100 |
| Piece(s) / pallet | 3200 |
| Height of case | 365 mm |
| Width of case | 275 mm |
| Depth of case | 359 mm |
| Volume of case | 0.036 cbm |
| Weight of case | 4.54 kg |
| EAN inner box | 4038917087117 |
| EAN case | 4038917355476 |
Cell culture plate, 96 well, surface: Standard, flat base Product number: 83.3924
Content 50 Piece(s)
$140.40 *
Cell culture plate, 24 well, surface: Standard, flat base Product number: 83.3922
Content 50 Piece(s)
$137.60 *
CryoPure tubes, 5 ml, QuickSeal screw cap, violet Product number: 72.383.007
Content 500 Piece(s)
$319.00 *
CryoPure tubes, 1.2 ml, QuickSeal screw cap, yellow Product number: 72.377.004
Content 500 Piece(s)
$225.00 *
Filter tip, 1,250 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3070.255
Content 480 Piece(s)
$94.08 *
Micro test plate, 96 well, flat base, PS, transparent Product number: 82.1581
Content 100 Piece(s)
$127.20 *
Micro test plate, 96 well, slip-on lid, base shape: conical, PS, transparent Product number: 82.1583.001
Content 50 Piece(s)
$122.90 *