Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Article successfully added.
Felt marker, red, waterproof
- Product number: 95.956
$33.70 *
Content: 10 Piece(s)
Prices exclude tax
Free Ground Shipping
Due to product restrictions, this item is unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to contact us about ordering this item or contact Customer Service directly at 800-257-5101.
This item currently only available for Backorder. If you'll place the Backorder we'll inform you as soon as the article is available for shipping.
This item is currently unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to obtain product availability information and more.
Request email notification when this item is available.
Available: Shipment time within 1-3 day(s).
* All prices are quoted net of the statutory tax in your respective jurisdiction and possibly delivery charges, if not otherwise described.
| Product descriptions | |
| Name | Felt marker, red, waterproof |
| Product number | 95.956 |
| Product description | Felt marker, red, waterproof, application e.g.: for labelling plastic tubes and reaction tubes, 10 piece(s)/case |
| Material & colours | |
| Color of product | black |
| Size | |
| Diameter | 10 mm |
| Length of product | 142 mm |
| Product characteristics | |
| Color of print/label | white |
| Example of use | for labelling plastic tubes and reaction tubes |
| Purity & certification | |
| Product category | not regulated |
| CE certified | no CE mark |
| Batched | yes |
| Packaging | |
| Piece(s) / inner box | 10 |
| Piece(s) / case | 1000 |
| Piece(s) / pallet | 48000 |
| Height of inner box | 28 mm |
| Width of inner box | 70 mm |
| Depth of inner box | 150 mm |
| Height of case | 292 mm |
| Width of case | 300 mm |
| Depth of case | 392 mm |
| Volume of case | 0.0343 cbm |
| Weight of case | 10 kg |
| EAN inner box | 4038917084659 |
| EAN case | 4038917003421 |
Syringe filter, Filtropur S, PES, pore size: 0.2 µm, for sterile filtration Product number: 83.1826.001
Content 50 Piece(s)
$94.00 *
Screw cap tube, 50 ml, (LxØ): 114 x 28 mm, PP, with print Product number: 62.547.100
Content 200 Piece(s)
$94.80 *
Screw cap tube, 15 ml, (LxØ): 120 x 17 mm, PS, with print Product number: 62.553.205
Content 500 Piece(s)
$128.00 *
Screw cap tube, 15 ml, (LxØ): 120 x 17 mm, PP, with print Product number: 62.554.205
Content 500 Piece(s)
$136.00 *
Screw cap, black, suitable for screw cap micro tubes Product number: 65.716.307
Content 500 Piece(s)
$52.50 *
Screw cap, orange, suitable for screw cap micro tubes Product number: 65.716.306
Content 500 Piece(s)
$52.50 *
Pipette tip, 1,000 µl, transparent, PCR Performance Tested, 500 piece(s)/bag Product number: 70.3050
Content 500 Piece(s)
$16.50 *
Inoculation loop, 1 µl, PS, white, sterile Product number: 86.1567.010
Content 500 Piece(s)
$72.00 *
Inoculation loop, 10 µl, PS, blue, sterile Product number: 86.1562.010
Content 500 Piece(s)
$72.00 *
Disposal bags, 7 l, (LxW): 500 x 300 mm, PP, transparent, with print Biohazard Product number: 86.1201
Content 100 Piece(s)
$47.10 *
Cell culture plate, 96 well, surface: Standard, flat base Product number: 83.3924
Content 50 Piece(s)
$140.40 *
Mailing container, construction: square, length: 117 mm, Ø opening: 28 mm, cap enclosed Product number: 78.572
Content 250 Piece(s)
$176.00 *
Semi-micro cuvette, 3 ml, (HxW): 45 x 12 mm, PS, transparent, optical sides: 2 Product number: 67.742
Content 100 Piece(s)
$24.80 *
Semi-micro cuvette, 3 ml, (HxW): 45 x 12 mm, PMMA, transparent, optical sides: 2 Product number: 67.740
Content 100 Piece(s)
$31.10 *
Tube, 10 ml, (LxØ): 100 x 16 mm, PP, with print Product number: 62.9924.293
Content 1000 Piece(s)
$168.00 *
Tube, 13 ml, (LxØ): 100 x 16 mm, PP, with print Product number: 62.515.006
Content 500 Piece(s)
$145.50 *
Microvette® 200 EDTA K3E, 200 µl, cap violet, flat base Product number: 20.1288.100
Content 100 Piece(s)
$81.90 *
Screw cap tube, 50 ml, (LxØ): 114 x 28 mm, PP, with print Product number: 62.547.205
Content 250 Piece(s)
$104.00 *
Screw cap tube, 15 ml, (LxØ): 120 x 17 mm, PP, with print Product number: 62.554.100
Content 500 Piece(s)
$140.00 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 10 x 10, for 100 collection tubes Product number: 95.64.923
Content 12
$68.40 *
Screw cap, natural, suitable for screw cap micro tubes Product number: 65.716.300
Content 500 Piece(s)
$49.50 *
Pipette tip, 1,000 µl, transparent, PCR Performance Tested, 500 piece(s)/bag Product number: 70.3050
Content 500 Piece(s)
$16.50 *
Rack, styrofoam, format: 10 x 5, suitable for 15 ml tubes Product number: 95.64.251
Content 24
$74.88 *
Screw cap micro tube, 2 ml, PCR Performance Tested, Low protein-binding Product number: 72.694.600
Content 1000 Piece(s)
$376.00 *
Tube, 10 ml, (LxØ): 100 x 16 mm, PP, with print Product number: 62.9924.293
Content 1000 Piece(s)
$168.00 *
Microvette® 200 EDTA K3E, 200 µl, cap violet, flat base Product number: 20.1288.100
Content 100 Piece(s)
$81.90 *
Screw cap tube, 50 ml, (LxØ): 114 x 28 mm, PP, with print Product number: 62.547.100
Content 200 Piece(s)
$94.80 *