Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Article successfully added.
Screw cap, natural, suitable for tubes 82 x 13 mm
- Product number: 65.726
$48.00 *
Content: 1000 Piece(s)
Prices exclude tax
Free Ground Shipping
Due to product restrictions, this item is unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to contact us about ordering this item or contact Customer Service directly at 800-257-5101.
This item currently only available for Backorder. If you'll place the Backorder we'll inform you as soon as the article is available for shipping.
This item is currently unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to obtain product availability information and more.
Request email notification when this item is available.
Available: Shipment time within 1-3 day(s).
* All prices are quoted net of the statutory tax in your respective jurisdiction and possibly delivery charges, if not otherwise described.
| Product descriptions | |
| Name | Screw cap, natural, suitable for tubes 82 x 13 mm |
| Product number | 65.726 |
| Product description | Screw cap, natural, suitable for tubes 82 x 13 mm, 1,000 piece(s)/bag |
| Material & colours | |
| Color of product | natural |
| Size | |
| Diameter | 16.3 mm |
| Height of product | 9 mm |
| Product characteristics | |
| Cap | Screw cap with cotton bud holder |
| Closure type | Screw cap |
| Purity & certification | |
| Product category | not regulated |
| CE certified | no CE mark |
| Latex-free | yes |
| Batched | yes |
| Packaging | |
| Piece(s) / inner box | 1000 |
| Piece(s) / case | 5000 |
| Piece(s) / pallet | 420000 |
| Height of case | 125 mm |
| Width of case | 358 mm |
| Depth of case | 388 mm |
| Volume of case | 0.0174 cbm |
| Weight of case | 4.4 kg |
| EAN inner box | 4038917083744 |
| EAN case | 4038917002646 |
Block Rack D13, Ø opening: 13 mm, 5 x 10, blue Product number: 93.853.134
Content 1 Piece(s)
$27.70 *
Block Rack D17, Ø opening: 17 mm, 5 x 10, creamy white Product number: 93.852.170
Content 1 Piece(s)
$37.00 *
Filtropur V50, Vacuum filtration unit, 500 ml, PES, 0.2 µm Product number: 83.3941.001
Content 12 Piece(s)
$261.60 *
Screw cap micro tube, 2 ml, PCR Performance Tested Product number: 72.694.406
Content 1000 Piece(s)
$386.00 *
Archiving screw cap, HD-PE, blue, for tubes Ø 13 mm Product number: 65.643.307
Content 1000 Piece(s)
$42.00 *
Screw cap, transparent, suitable for tubes 82 x 13 mm Product number: 65.177.039
Content 1000 Piece(s)
$35.00 *
Screw cap tube, 3.5 ml, (LxØ): 92 x 13 mm, conical false bottom, flat tube bottom, PP, cap assem... Product number: 62.613
Content 1000 Piece(s)
$203.00 *
Screw cap tube, 10 ml, (LxØ): 92 x 15.3 mm, PP, with print Product number: 62.610.018
Content 500 Piece(s)
$228.50 *
Screw cap tube, 2.5 ml, (LxØ): 75 x 13 mm, conical false bottom, rounded tube bottom, PP, cap as... Product number: 60.614.011
Content 1000 Piece(s)
$428.00 *
Screw cap tube, 5 ml, (LxØ): 57 x 15.3 mm, PP Product number: 60.558.001
Content 1000 Piece(s)
$374.00 *
Screw cap tube, 7 ml, (LxØ): 82 x 13 mm, PP, with print Product number: 62.550.008
Content 1000 Piece(s)
$118.00 *
Screw cap tube, 4.5 ml, (LxØ): 75 x 12 mm, PP, with print Product number: 62.557.002
Content 1000 Piece(s)
$161.00 *
Screw cap micro tube, 2 ml, PCR Performance Tested Product number: 72.693.465
Content 1000 Piece(s)
$334.00 *
Screw cap micro tube, 2 ml, PCR Performance Tested, Low DNA-binding Product number: 72.694.700
Content 1000 Piece(s)
$376.00 *
Protective cover, ABS, light grey, suitable for Block racks D17 Product number: 93.857
Content 1 Piece(s)
$12.70 *