Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Article successfully added.
Screw cap tube, 15 ml, (LxØ): 76 x 20 mm, PP
- Product number: 60.732.001
$233.00 *
Content: 500 Piece(s)
Prices exclude tax
Free Ground Shipping
Due to product restrictions, this item is unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to contact us about ordering this item or contact Customer Service directly at 800-257-5101.
This item currently only available for Backorder. If you'll place the Backorder we'll inform you as soon as the article is available for shipping.
This item is currently unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to obtain product availability information and more.
Request email notification when this item is available.
Available: Shipment time within 1-3 day(s).
* All prices are quoted net of the statutory tax in your respective jurisdiction and possibly delivery charges, if not otherwise described.
| Product descriptions | |
| Name | Screw cap tube, 15 ml, (LxØ): 76 x 20 mm, PP |
| Product number | 60.732.001 |
| Product description | Screw cap tube, working volume: 15 ml, (LxØ): 76 x 20 mm, material: PP, skirted conical base, transparent, screw cap, natural, cap assembled, sterile, 100 piece(s)/bag |
| Material & colours | |
| Color of product | transparent |
| Closure material | High Density Polyethylene (HD-PE) |
| Color of cap | natural |
| Size | |
| Diameter | 20 mm |
| Length of product | 76 mm |
| Product characteristics | |
| Base shape | skirted conical base |
| Graduation | no |
| Cap | standard screw cap |
| Closure type | Screw cap |
| Centrifugation max (RCF) | 4500 x g |
| Purity & certification | |
| Satisfies the requirement | ADR |
| Product category | In-vitro diagnostic (IVD) |
| CE certified | CE - manufacturer's self-declaration |
| Purity standard | sterile |
| Sterilisation | Electron irradiation |
| Batched | yes |
| Packaging | |
| Piece(s) / inner box | 100 |
| Piece(s) / case | 500 |
| Piece(s) / pallet | 20000 |
| Height of case | 158 mm |
| Width of case | 398 mm |
| Depth of case | 598 mm |
| Volume of case | 0.0376 cbm |
| Weight of case | 3.78 kg |
| EAN inner box | 4038917119603 |
| EAN case | 4038917016698 |
Multi-purpose container, max. volume: 500 ml, (LxØ): 150 x 70 mm, graduated, PP, transparent Product number: 75.9922.813
Content 35 Piece(s)
$115.50 *
Screw cap tube, 3.5 ml, (LxØ): 66 x 11.5 mm, PP Product number: 60.549.001
Content 1000 Piece(s)
$418.00 *
Screw cap tube, 5 ml, (LxØ): 57 x 15.3 mm, PP, with print Product number: 62.558.201
Content 1000 Piece(s)
$354.00 *
Screw cap tube, 60 ml, (LxØ): 126 x 30 mm, PP Product number: 60.596.001
Content 250 Piece(s)
$168.00 *
Screw cap tube, 30 ml, (LxØ): 84 x 30 mm, PP, with print Product number: 62.555.001
Content 450 Piece(s)
$167.40 *
Screw cap tube, 5 ml, (LxØ): 57 x 15.3 mm, PP Product number: 60.558.001
Content 1000 Piece(s)
$374.00 *
Screw cap tube, 25 ml, (LxØ): 90 x 25 mm, PP Product number: 60.595.241
Content 500 Piece(s)
$197.00 *
Multi-purpose container, max. volume: 500 ml, (LxØ): 150 x 70 mm, graduated, PP, transparent Product number: 75.9922.813
Content 35 Piece(s)
$115.50 *
Screw cap tube, 30 ml, (LxØ): 107 x 25 mm, PP, with print Product number: 62.543.001
Content 50 Piece(s)
$32.40 *
Screw cap tube, 10 ml, (LxØ): 79 x 16 mm, PP, with print Product number: 62.551.201
Content 1000 Piece(s)
$355.00 *
Screw cap tube, 60 ml, (LxØ): 126 x 30 mm, PP Product number: 60.596.001
Content 250 Piece(s)
$168.00 *
Screw cap tube, 13 ml, (LxØ): 101 x 16.5 mm, PP Product number: 60.540.386
Content 500 Piece(s)
$184.50 *
Screw cap, orange, sterile, suitable for screw cap micro tubes Product number: 65.716.326
Content 500 Piece(s)
$58.00 *
Screw cap, green, sterile, suitable for screw cap micro tubes Product number: 65.716.325
Content 500 Piece(s)
$58.00 *
Screw cap, red, sterile, suitable for screw cap micro tubes Product number: 65.716.323
Content 500 Piece(s)
$58.00 *
Screw cap, yellow, sterile, suitable for screw cap micro tubes Product number: 65.716.322
Content 500 Piece(s)
$58.00 *
Screw cap, blue, sterile, suitable for screw cap micro tubes Product number: 65.716.321
Content 500 Piece(s)
$58.00 *
Screw cap, natural, sterile, suitable for screw cap micro tubes Product number: 65.716.320
Content 500 Piece(s)
$58.00 *
Screw cap, white, sterile, suitable for screw cap micro tubes Product number: 65.716.330
Content 500 Piece(s)
$58.00 *
Screw cap, brown, sterile, suitable for screw cap micro tubes Product number: 65.716.329
Content 500 Piece(s)
$58.00 *
Screw cap, violet, sterile, suitable for screw cap micro tubes Product number: 65.716.328
Content 500 Piece(s)
$58.00 *
Screw cap, black, sterile, suitable for screw cap micro tubes Product number: 65.716.327
Content 500 Piece(s)
$58.00 *
Multi-purpose container, max. volume: 500 ml, (LxØ): 150 x 70 mm, graduated, PP, transparent Product number: 75.9922.812
Content 80 Piece(s)
$196.00 *
Screw cap micro tube, 0.5 ml, Biosphere® plus Product number: 72.730.217
Content 500 Piece(s)
$258.50 *
Screw cap micro tube, 1.5 ml, PCR Performance Tested Product number: 72.703.406
Content 1000 Piece(s)
$457.00 *
Screw cap micro tube, 1.5 ml, PCR Performance Tested Product number: 72.692.405
Content 1000 Piece(s)
$314.00 *
Screw cap tube, 120 ml, (LxØ): 114 x 44 mm, PP Product number: 60.597
Content 250 Piece(s)
$239.00 *
Screw cap tube, 5 ml, (LxØ): 57 x 15.3 mm, PP Product number: 60.558
Content 1000 Piece(s)
$226.00 *
Screw cap tube, 10 ml, (LxØ): 79 x 16 mm, PP Product number: 60.551.001
Content 1000 Piece(s)
$206.00 *
Screw cap tube, 5 ml, (LxØ): 57 x 15.3 mm, PP, with print Product number: 62.558.201
Content 1000 Piece(s)
$354.00 *
Screw cap tube, 15 ml, (LxØ): 76 x 20 mm, PP Product number: 62.732.519
Content 500 Piece(s)
$203.50 *
Screw cap tube, 120 ml, (LxØ): 114 x 44 mm, PP Product number: 60.597.001
Content 100 Piece(s)
$137.40 *
Screw cap tube, 8 ml, (LxØ): 57 x 16.5 mm, PP Product number: 60.542.052
Content 1000 Piece(s)
$353.00 *