Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Article successfully added.
Screw cap tube, 50 ml, (LxØ): 114 x 28 mm, PP, with print
- Product number: 62.547.205
$104.00 *
Content: 250 Piece(s)
Prices exclude tax
Free Ground Shipping
Due to product restrictions, this item is unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to contact us about ordering this item or contact Customer Service directly at 800-257-5101.
This item currently only available for Backorder. If you'll place the Backorder we'll inform you as soon as the article is available for shipping.
This item is currently unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to obtain product availability information and more.
Request email notification when this item is available.
Available: Shipment time within 1-3 day(s).
* All prices are quoted net of the statutory tax in your respective jurisdiction and possibly delivery charges, if not otherwise described.
| Product descriptions | |
| Name | Screw cap tube, 50 ml, (LxØ): 114 x 28 mm, PP, with print |
| Product number | 62.547.205 |
| Product description | Screw cap tube, working volume: 50 ml, (LxØ): 114 x 28 mm, material: PP, conical base, transparent, HD-PE, cap: red, cap assembled, with print, label/print: white/blue, with graduations, free from DNA/DNase/RNase, free from pyrogens/endotoxins, non-cytotoxic, sterile, 25 piece(s)/bag |
| Material & colours | |
| Color of product | transparent |
| Closure material | High Density Polyethylene (HD-PE) |
| Color of cap | red |
| Size | |
| Diameter | 28 mm |
| Length of product | 114 mm |
| Product characteristics | |
| Base shape | Conical base |
| Label/Print | With print |
| Color of print/label | white/blue |
| Graduation | yes |
| Cap | standard screw cap |
| Closure type | Screw cap |
| Centrifugation max (RCF) | 20000 x g |
| Purity & certification | |
| Satisfies the requirement | ADR |
| Product category | not regulated |
| CE certified | no CE mark |
| Purity standard | free from DNA/DNase/RNase, free from pyrogens/endotoxins, non-cytotoxic, sterile |
| Sterilisation | Electron irradiation |
| Pyrogen-free | yes |
| Batched | yes |
| Packaging | |
| Piece(s) / inner box | 25 |
| Piece(s) / case | 250 |
| Piece(s) / pallet | 9000 |
| Height of case | 257 mm |
| Width of case | 413 mm |
| Depth of case | 464 mm |
| Volume of case | 0.0492 cbm |
| Weight of case | 4.15 kg |
| EAN inner box | 4038917111881 |
| EAN case | 4038917033275 |
Screw cap tube, 15 ml, (LxØ): 120 x 17 mm, PP, with print Product number: 62.554.205
Content 500 Piece(s)
$136.00 *
Cell culture flask, T-75, surface: Standard, filter cap Product number: 83.3911.002
Content 100 Piece(s)
$234.80 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 9 x 9, for 81 collection tubes Product number: 95.64.981
Content 10
$35.50 *
Filter tip, 1,250 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3070.255
Content 480 Piece(s)
$94.08 *
Deep Well plate, 2.2 ml, PCR Performance Tested, PP Product number: 82.1972
Content 4 Piece(s)
$21.20 *
Screw cap tube, 15 ml, (LxØ): 120 x 17 mm, PP, with print Product number: 62.554.205
Content 500 Piece(s)
$136.00 *
Screw cap tube, 50 ml, (LxØ): 114 x 28 mm, PP, with print Product number: 62.547.254
Content 300
$133.80 *
Screw cap tube, 25 ml, (LxØ): 90 x 25 mm, PP Product number: 60.595.243
Content 500 Piece(s)
$248.00 *
Filtropur V100, Vacuum filtration unit, 1,000 ml, PES, 0.22 µm Product number: 83.3942.501
Content 12
$361.20 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 9 x 9, for 81 collection tubes Product number: 95.64.981
Content 10
$35.50 *
Cell culture flask, T-75, surface: Standard, filter cap Product number: 83.3911.002
Content 100 Piece(s)
$234.80 *
Tube, 10 ml, (LxØ): 100 x 16 mm, PP, with print Product number: 62.9924.294
Content 500 Piece(s)
$126.50 *