Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Article successfully added.
Micro sample tube Citrate 9NC 0.106 mol/l 3.2%, 0.5 ml, push cap, ISO
- Product number: 41.1506.102
$41.60 *
Content: 100 Piece(s)
Prices exclude tax
Free Ground Shipping
Due to product restrictions, this item is unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to contact us about ordering this item or contact Customer Service directly at 800-257-5101.
This item currently only available for Backorder. If you'll place the Backorder we'll inform you as soon as the article is available for shipping.
This item is currently unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to obtain product availability information and more.
Request email notification when this item is available.
Available: Shipment time within 1-3 day(s).
* All prices are quoted net of the statutory tax in your respective jurisdiction and possibly delivery charges, if not otherwise described.
| Product descriptions | |
| Name | Micro sample tube Citrate 9NC 0.106 mol/l 3.2%, 0.5 ml, push cap, ISO |
| Product number | 41.1506.102 |
| Product description | Micro sample tube Citrate 9NC 0.106 mol/l 3.2%, venous blood collection, preparation: Citrate 9NC, nominal volume: 0.5 ml, (LxØ) with cap: 44 x 10.8 mm, push cap, cap: blue, colour code ISO, with plastic label, label/print: blue, skirted conical base, 100 piece(s)/polystyrene container |
| Material & colours | |
| Color of product | transparent |
| Tube material | Polypropylene (PP) |
| Closure material | Low Density Polyethylene (LD-PE) |
| Color of cap | blue |
| Size | |
| Diameter | 10.8 mm |
| Length excluding cap | 40 mm |
| Length including cap | 44 mm |
| Length of product | 44 mm |
| Sample volume | 0.5 ml |
| Product characteristics | |
| Base shape | skirted conical base |
| Label/Print | With plastic label |
| Color of print/label | blue |
| Graduation | yes |
| Preparation concentration | 0.106 mol/l |
| Cap | flat cap |
| Closure type | Push cap |
| Type of collection | venous |
| Centrifugation recommended | 1500 x g |
| Centrifugation time | 10 Min |
| Purity & certification | |
| Product category | In-vitro diagnostic (IVD) |
| CE certified | CE - manufacturer's self-declaration |
| Batched | yes |
| Packaging | |
| Piece(s) / inner box | 100 |
| Piece(s) / case | 1000 |
| Piece(s) / pallet | 44000 |
| Height of case | 155 mm |
| Width of case | 348 mm |
| Depth of case | 568 mm |
| Volume of case | 0.0306 cbm |
| Weight of case | 2.38 kg |
| EAN inner box | 4038917257930 |
| EAN case | 4038917257923 |
Microvette® 500 EDTA K3E, low lead, 500 µl, cap violet, flat base Product number: 20.1341.102
Content 100 Piece(s)
$81.90 *
Cell culture flask, T-175, surface: Cell+, filter cap Product number: 83.3912.302
Content 40 Piece(s)
$249.20 *
Cell culture flask, T-75, surface: Cell+, filter cap Product number: 83.3911.302
Content 100 Piece(s)
$278.10 *
Micro sample tube Citrate 9NC, 1 ml, push cap, ISO Product number: 41.1506.100
Content 100 Piece(s)
$41.60 *
Filter tip, 20 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3020.255
Content 480 Piece(s)
$60.00 *
Filter tip, 2.5 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3010.365
Content 480 Piece(s)
$60.00 *
Microvette® APT 500 EDTA K2E, 500 µl, cap violet, cap, round base Product number: 20.1330.100
Content 100 Piece(s)
$133.70 *
Cell culture flask, T-25, surface: Cell+, filter cap Product number: 83.3910.302
Content 300 Piece(s)
$504.00 *
Cell culture flask, T-25, surface: Cell+, 2-position screw cap Product number: 83.3910.300
Content 300 Piece(s)
$400.50 *
CryoPure tubes, 1.2 ml, QuickSeal screw cap, white Product number: 72.377
Content 500 Piece(s)
$225.00 *
Micro sample tube Serum Gel CAT, 1.1 ml, screw cap, EU/ISO Product number: 41.1378.005
Content 100 Piece(s)
$69.00 *
Microvette® 500 Serum Gel CAT, 500 µl, cap brown, flat base Product number: 20.1344
Content 100 Piece(s)
$104.00 *
Microvette® 100 EDTA K3E, 100 µl, cap violet, flat base Product number: 20.1278.100
Content 100 Piece(s)
$81.90 *
S-Monovette® EDTA K2E, 1.2 ml, cap violet, (LxØ): 66 x 8 mm, with plastic label Product number: 06.1660.100
Content 50 Piece(s)
$16.80 *
Micro sample tube Citrate 9NC 0.106 mol/l 3.2%, 1.3 ml, screw cap, ISO Product number: 41.1350.105
Content 100 Piece(s)
$38.10 *
Micro sample tube Citrate 9NC, 1 ml, push cap, ISO Product number: 41.1506.100
Content 100 Piece(s)
$41.60 *
Microvette® APT 250 EDTA K2E, 250 µl, cap violet, cap, round base Product number: 20.1331.100
Content 50 Piece(s)
$70.10 *
S-Monovette® Citrate 9NC 0.106 mol/l 3.2%, 1.4 ml, cap blue, (LxØ): 66 x 8 mm, with plastic label Product number: 06.1668.100
Content 50 Piece(s)
$16.30 *
End-to-end capillary, K2 EDTA, 20 µl, Ø: 1.28 mm, glass Product number: 19.447.001
Content 1000 Piece(s)
$117.00 *
Seraplas® valve filter, blue, for separation of serum/plasma from the blood cells after centrifu... Product number: 53.419
Content 100 Piece(s)
$23.90 *
Micro sample tube EDTA K3E, 1.3 ml, push cap, ISO Product number: 41.1504.105
Content 100 Piece(s)
$52.10 *
Micro sample tube EDTA K3E, 1.3 ml, screw cap, ISO Product number: 41.1395.105
Content 100 Piece(s)
$38.10 *
Micro sample tube Lithium heparin LH, 1.3 ml, screw cap, ISO Product number: 41.1393.105
Content 100 Piece(s)
$38.10 *
Minivette® POCT Lithium heparin LH, 100 µl, plunger green, colour code ISO, 200 piece(s)/bag Product number: 17.2112.101
Content 200 Piece(s)
$261.80 *
Minivette® POCT neutral Z, 100 µl, plunger white, 200 piece(s)/bag Product number: 17.2111.100
Content 200 Piece(s)
$261.80 *
S-Monovette® Citrate 9NC 0.106 mol/l 3.2%, 1.8 ml, cap blue, (LxØ): 75 x 13 mm, with paper label Product number: 04.1955.100
Content 50 Piece(s)
$16.30 *
S-Monovette® PFA, Citrate 9NC 0.129 mol/l 3.8% buffered, 3.8 ml, cap light blue, (LxØ): 65 x 13 ... Product number: 04.1910.001
Content 50 Piece(s)
$25.50 *
Adapter tube, (LxØ): 55 x 13 mm, PP, transparent Product number: 55.1572
Content 250 Piece(s)
$24.00 *
Blood gas capillaries, calcium-balanced lithium heparin, 175 µl Product number: 19.930.175
Content 200 Piece(s)
$79.20 *