Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Article successfully added.
Filter tip, 20 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box
- Product number: 70.3020.255
$60.00 *
Content: 480 Piece(s)
Prices exclude tax
Free Ground Shipping
Due to product restrictions, this item is unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to contact us about ordering this item or contact Customer Service directly at 800-257-5101.
This item currently only available for Backorder. If you'll place the Backorder we'll inform you as soon as the article is available for shipping.
This item is currently unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to obtain product availability information and more.
Request email notification when this item is available.
Available: Shipment time within 1-3 day(s).
* All prices are quoted net of the statutory tax in your respective jurisdiction and possibly delivery charges, if not otherwise described.
| Product descriptions | |
| Name | Filter tip, 20 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/Box |
| Product number | 70.3020.255 |
| Product description | Filter tip, working volume: 20 µl, transparent, filling level rings, Biosphere® plus, suitable for SARSTEDT Sarpette® M, Eppendorf, Gilson, Finnpipette and Brand and products of identical design, 96 piece(s)/box |
| Material & colours | |
| Color of product | transparent |
| Filter material | Polyethylene (PE) |
| Size | |
| Length of product | 46 mm |
| Max. volume | 20 µl |
| Product characteristics | |
| Filter | yes |
| Graduation | yes |
| Purity & certification | |
| Product category | In-vitro diagnostic (IVD) |
| CE certified | CE - manufacturer's self-declaration |
| Purity standard | Biosphere plus |
| Sterilisation | Gas sterilisation |
| Batched | yes |
| Packaging | |
| Piece(s) / inner box | 480 |
| Piece(s) / case | 1920 |
| Piece(s) / pallet | 96000 |
| Height of inner box | 148 mm |
| Width of inner box | 111 mm |
| Depth of inner box | 330 mm |
| Height of case | 245 mm |
| Width of case | 325 mm |
| Depth of case | 348 mm |
| Volume of case | 0.0277 cbm |
| Weight of case | 2.839 kg |
| EAN inner box | 4038917894067 |
| EAN case | 4038917894074 |
Filter tip, 10 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3010.255
Content 480 Piece(s)
$60.00 *
Filter tip, 200 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3031.255
Content 480 Piece(s)
$75.60 *
Filter tip, 20 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3020.355
Content 480 Piece(s)
$55.20 *
Filter tip, 200 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3031.355
Content 480 Piece(s)
$70.80 *
Filter tip, 100 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3030.355
Content 480 Piece(s)
$64.80 *
Filter tip, 100 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3030.255
Content 480 Piece(s)
$70.80 *
Filter tip, 1,000 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3050.255
Content 480 Piece(s)
$70.08 *
Screw cap tube, 15 ml, (LxØ): 120 x 17 mm, PP, with print Product number: 62.554.100
Content 500 Piece(s)
$140.00 *
Filter tip, 1,000 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3050.355
Content 480 Piece(s)
$64.80 *
Serological pipette, with tip, plugged, 50 ml, sterile, non-pyrogenic/endotoxin-free, non-cytoto... Product number: 86.1256.001
Content 90 Piece(s)
$165.60 *
Serological pipette, with tip, plugged, 10 ml, sterile, non-pyrogenic/endotoxin-free, non-cytoto... Product number: 86.1254.001
Content 500 Piece(s)
$189.50 *
Cell culture plate, 6 well, surface: Standard, flat base Product number: 83.3920
Content 50 Piece(s)
$135.30 *
Cell culture flask, T-175, surface: Cell+, filter cap Product number: 83.3912.302
Content 40 Piece(s)
$249.20 *
Cell culture flask, T-175, surface: Standard, filter cap Product number: 83.3912.002
Content 40 Piece(s)
$192.00 *
Cell culture flask, T-75, surface: Cell+, filter cap Product number: 83.3911.302
Content 100 Piece(s)
$278.10 *
Cell culture flask, T-75, surface: Standard, filter cap Product number: 83.3911.002
Content 100 Piece(s)
$234.80 *
Cell culture flask, T-25, surface: Cell+, 2-position screw cap Product number: 83.3910.300
Content 300 Piece(s)
$400.50 *
SafeSeal reaction tube, 1.5 ml, PP, PCR Performance Tested, Low protein-binding Product number: 72.706.600
Content 200 Piece(s)
$27.80 *
Microvette® 500 EDTA K3E, low lead, 500 µl, cap violet, flat base Product number: 20.1341.102
Content 100 Piece(s)
$81.90 *
Micro sample tube Citrate 9NC 0.106 mol/l 3.2%, 0.5 ml, push cap, ISO Product number: 41.1506.102
Content 100 Piece(s)
$41.60 *
Screw cap tube, 50 ml, (LxØ): 114 x 28 mm, PP, with print Product number: 62.547.100
Content 200 Piece(s)
$94.80 *
Screw cap tube, 50 ml, (LxØ): 115 x 28 mm, PP, with print Product number: 62.559.205
Content 300 Piece(s)
$142.20 *
SafeSeal reaction tube, 1.5 ml, PP, PCR Performance Tested, Low DNA-binding Product number: 72.706.700
Content 200 Piece(s)
$27.80 *
Aspiration pipette, with tip, unplugged, 2 ml, sterile, non-pyrogenic/endotoxin-free, non-cytoto... Product number: 86.1252.011
Content 100 Piece(s)
$23.40 *
Serological pipette, with tip, plugged, 5 ml, sterile, 25 piece(s)/bag Product number: 86.1253.025
Content 500 Piece(s)
$167.00 *
Filter tip, 20 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3030.365
Content 480 Piece(s)
$60.00 *
Filter tip, 200 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3031.255
Content 480 Piece(s)
$75.60 *
Filter tip, 200 µl, transparent, Biosphere®, 96 piece(s)/box Product number: 70.1189.215
Content 960 Piece(s)
$190.75 *
Filter tip, 20 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3020.355
Content 480 Piece(s)
$55.20 *
Pipette tip, 20 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3020.205
Content 480 Piece(s)
$45.60 *
Pipette tip, 20 µl, transparent, PCR Performance Tested, 96 piece(s)/box Product number: 70.3020.200
Content 480 Piece(s)
$37.20 *
Filter tip, 2.5 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3010.265
Content 480 Piece(s)
$60.00 *
Filter tip, 10 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3010.255
Content 480 Piece(s)
$60.00 *
Pipette tip, 200 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3030.305
Content 480 Piece(s)
$50.40 *
Pipette tip, 200 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3030.205
Content 480 Piece(s)
$55.20 *
Pipette tip, 200 µl, transparent, PCR Performance Tested, 96 piece(s)/box Product number: 70.3030.200
Content 480 Piece(s)
$41.90 *
Pipette tip, 1,000 µl, transparent, PCR Performance Tested, 96 piece(s)/box Product number: 70.3050.200
Content 480 Piece(s)
$42.10 *
Filter tip, 1,000 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3050.355
Content 480 Piece(s)
$64.80 *
Filter tip, XL, 1,000 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3060.355
Content 480 Piece(s)
$64.80 *
Tube, 5 ml, (LxØ): 75 x 12 mm, PS, with print Product number: 62.476.028
Content 100 Piece(s)
$33.10 *
Serological pipette, with tip, plugged, 1 ml, sterile, 25 piece(s)/bag Product number: 86.1251.025
Content 500 Piece(s)
$100.00 *