Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Article successfully added.
Filter tip, XL, 1,000 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill
- Product number: 70.3060.355
$64.80 *
Content: 480 Piece(s)
Prices exclude tax
Free Ground Shipping
Due to product restrictions, this item is unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to contact us about ordering this item or contact Customer Service directly at 800-257-5101.
This item currently only available for Backorder. If you'll place the Backorder we'll inform you as soon as the article is available for shipping.
This item is currently unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to obtain product availability information and more.
Request email notification when this item is available.
Available: Shipment time within 1-3 day(s).
* All prices are quoted net of the statutory tax in your respective jurisdiction and possibly delivery charges, if not otherwise described.
| Product descriptions | |
| Name | Filter tip, XL, 1,000 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill |
| Product number | 70.3060.355 |
| Product description | Filter tip, working volume: 1,000 µl, transparent, filling level rings, Biosphere® plus, suitable for SARSTEDT Sarpette® M, Eppendorf, Gilson and Brand and products of identical design, XL, 96 piece(s)/SingleRefill |
| Material & colours | |
| Color of product | transparent |
| Size | |
| Diameter | 9 mm |
| Length of product | 90 mm |
| Max. volume | 1000 µl |
| Product characteristics | |
| Filter | yes |
| Graduation | yes |
| Purity & certification | |
| Product category | In-vitro diagnostic (IVD) |
| CE certified | CE - manufacturer's self-declaration |
| Purity standard | Biosphere plus |
| Sterilisation | Gas sterilisation |
| Pyrogen-free | yes |
| Batched | yes |
| Packaging | |
| Piece(s) / inner box | 480 |
| Piece(s) / case | 1920 |
| Piece(s) / pallet | 69120 |
| Height of inner box | 148 mm |
| Width of inner box | 105 mm |
| Depth of inner box | 495 mm |
| Height of case | 237 mm |
| Width of case | 325 mm |
| Depth of case | 512 mm |
| Volume of case | 0.0394 cbm |
| Weight of case | 4.5408 kg |
| EAN inner box | 4038917432412 |
| EAN case | 4038917432405 |
Filter tip, 1,250 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3070.355
Content 480 Piece(s)
$94.08 *
Filter tip, 200 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3031.255
Content 480 Piece(s)
$75.60 *
Filter tip, 1,000 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3050.355
Content 480 Piece(s)
$64.80 *
Filter tip, 1,250 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3070.255
Content 480 Piece(s)
$94.08 *
Sarpette® M, single-channel, variable, 2 µl - 20 µl, yellow, 1 piece(s)/case Product number: 90.3100.020
Content 1 Piece(s)
$365.50 *
Filter tip, 20 µl, transparent, Biosphere® plus, Low retention, 96 piece(s)/box Product number: 70.3020.275
Content 480 Piece(s)
$64.80 *
Filter tip, 20 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3020.255
Content 480 Piece(s)
$60.00 *
Pipette tip, 20 µl, transparent, PCR Performance Tested, 480 piece(s)/StackPack Product number: 70.3020.100
Content 1920 Piece(s)
$110.40 *
Filter tip, 2.5 µl, transparent, Biosphere® plus, Low retention, 96 piece(s)/box Product number: 70.3010.285
Content 480 Piece(s)
$64.80 *
Filter tip, 10 µl, transparent, Biosphere® plus, Low retention, 96 piece(s)/box Product number: 70.3010.275
Content 480 Piece(s)
$64.80 *
Filter tip, 2.5 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3010.265
Content 480 Piece(s)
$60.00 *
Filter tip, 20 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3030.365
Content 480 Piece(s)
$60.00 *
Filter tip, 20 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3030.265
Content 480 Piece(s)
$70.80 *
Filter tip, 200 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3031.355
Content 480 Piece(s)
$70.80 *
Filter tip, 100 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3030.355
Content 480 Piece(s)
$64.80 *
Filter tip, 100 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3030.255
Content 480 Piece(s)
$70.80 *
Pipette tip, 1,000 µl, black, PCR Performance Tested, 500 piece(s)/bag Product number: 70.3050.030
Content 500
$35.00 *
Pipette tip, 1,000 µl, transparent, PCR Performance Tested, Low retention, 480 piece(s)/StackPack Product number: 70.3050.110
Content 1920 Piece(s)
$170.30 *
Pipette tip, 1,000 µl, transparent, PCR Performance Tested, Low retention, 96 piece(s)/box Product number: 70.3050.210
Content 480 Piece(s)
$50.40 *
Filter tip, 1,000 µl, transparent, Biosphere® plus, Low retention, 96 piece(s)/box Product number: 70.3050.275
Content 480 Piece(s)
$80.40 *
Filter tip, XL, 1,000 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3060.255
Content 480 Piece(s)
$70.80 *
Filter tip, XL, 1,000 µl, transparent, Biosphere® plus, Low retention, 96 piece(s)/box Product number: 70.3060.275
Content 480 Piece(s)
$80.40 *
Pipette tip, 1,000 µl, black, 192 piece(s)/folding box Product number: 70.1191.103
Content 960 Piece(s)
$190.75 *
Pipette tip, 10 ml, transparent, 100 piece(s)/bag Product number: 70.1187.001
Content 1000 Piece(s)
$245.00 *
Pipette tip, 1,000 µl, transparent, 250 piece(s)/bag Product number: 70.1181
Content 250 Piece(s)
$10.25 *