Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Article successfully added.
Deep Well MegaBlock®, 1.2 ml, Free from DNA/DNase/RNase, free from pyrogens/endotoxins, PS
- Product number: 82.1970.002
$265.60 *
Content: 32 Piece(s)
Prices exclude tax
Free Ground Shipping
Due to product restrictions, this item is unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to contact us about ordering this item or contact Customer Service directly at 800-257-5101.
This item currently only available for Backorder. If you'll place the Backorder we'll inform you as soon as the article is available for shipping.
This item is currently unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to obtain product availability information and more.
Request email notification when this item is available.
* All prices are quoted net of the statutory tax in your respective jurisdiction and possibly delivery charges, if not otherwise described.
| Product descriptions | |
| Name | Deep Well MegaBlock®, 1.2 ml, free from DNA/DNase/RNase, free from pyrogens/endotoxins, PS |
| Product number | 82.1970.002 |
| Product description | Deep Well MegaBlock®, 96 well, 1.2 ml, round base, free from DNA/DNase/RNase, free from pyrogens/endotoxins, material: PS, SLAS standard, Round cavities, 4 piece(s)/bag |
| Material & colours | |
| Color of product | transparent |
| Size | |
| Diameter | 7.13 mm |
| Width of product | 85 mm |
| Length of product | 127 mm |
| Height of product | 41 mm |
| Sample volume | 1.2 ml |
| Product characteristics | |
| Number of wells | 96 |
| Design | SLAS standard |
| Base shape | Round base |
| Closure type | Film |
| Centrifugation max (RCF) | 2000 x g |
| Centrifugation temperature | 22 °C |
| Centrifugation time | 5 Min |
| Purity & certification | |
| Product category | not regulated |
| CE certified | no CE mark |
| Purity standard | free from DNA/DNase/RNase, free from pyrogens/endotoxins |
| Batched | yes |
| Packaging | |
| Piece(s) / inner box | 32 |
| Piece(s) / case | 32 |
| Piece(s) / pallet | 2048 |
| Height of inner box | 195 mm |
| Width of inner box | 280 mm |
| Depth of inner box | 380 mm |
| Height of case | 195 mm |
| Width of case | 280 mm |
| Depth of case | 380 mm |
| Volume of case | 0.0207 cbm |
| Weight of case | 3.85 kg |
| EAN inner box | 4038917134835 |
| EAN case | 4038917042024 |
Closure mat, for Deep Well MegaBlock® 0.5 ml (82.1969.002) & 1.2 ml (82.1970.002 & 82.19... Product number: 95.1990.002
Content 50 Piece(s)
$425.50 *
Deep Well MegaBlock®, 1.2 ml, Free from DNA/DNase/RNase, free from pyrogens/endotoxins, PP Product number: 82.1971.002
Content 32 Piece(s)
$265.60 *
Archiving cap, light blue, suitable for S-Monovette®, tubes Ø 13-16 mm Product number: 65.647.300
Content 1000
$77.00 *
Deep Well plate, 2.2 ml, PCR Performance Tested, PP Product number: 82.1972
Content 4 Piece(s)
$21.20 *
Screw cap, blue, suitable for screw cap micro tubes Product number: 65.716.301
Content 500 Piece(s)
$52.50 *
Block Rack D17, Ø opening: 17 mm, 5 x 10, violet Product number: 93.852.169
Content 1 Piece(s)
$37.00 *
Serological pipette, with tip, plugged, 2 ml, sterile, non-pyrogenic/endotoxin-free, non-cytotox... Product number: 86.1252.001
Content 500 Piece(s)
$113.00 *
SafeSeal reaction tube, 1.5 ml, PP, PCR Performance Tested Product number: 72.706.400
Content 1000 Piece(s)
$87.00 *
S-Monovette® Citrate 9NC 0.106 mol/l 3.2%, 2.9 ml, cap blue, (LxØ): 65 x 13 mm, with paper label Product number: 04.1902.100
Content 50 Piece(s)
$16.30 *
Screw cap tube, 7 ml, (LxØ): 82 x 13 mm, PP Product number: 63.550.121
Content 1000 Piece(s)
$1,821.00 *
Screw cap tube, 50 ml, (LxØ): 114 x 28 mm, PP, with print Product number: 62.547.205
Content 250 Piece(s)
$104.00 *
Screw cap tube, 15 ml, (LxØ): 120 x 17 mm, PP, with print Product number: 62.554.205
Content 500 Piece(s)
$136.00 *
Screw cap tube, 50 ml, (LxØ): 115 x 28 mm, PP, with print Product number: 62.559.205
Content 300 Piece(s)
$142.20 *
Screw cap tube, 15 ml, (LxØ): 120 x 17 mm, PP, with print Product number: 62.554.502
Content 500 Piece(s)
$136.00 *
SafeSeal reaction tube, 2 ml, PP, PCR Performance Tested, Low DNA-binding Product number: 72.695.700
Content 200 Piece(s)
$27.80 *
Closure mat, for Deep Well MegaBlock® 0.5 ml (82.1969.002) & 1.2 ml (82.1970.002 & 82.19... Product number: 95.1990.002
Content 50 Piece(s)
$425.50 *