Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Article successfully added.
Deep Well MegaBlock®, 1.2 ml, Free from DNA/DNase/RNase, free from pyrogens/endotoxins, PP
- Product number: 82.1971.002
$265.60 *
Content: 32 Piece(s)
Prices exclude tax
Free Ground Shipping
Due to product restrictions, this item is unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to contact us about ordering this item or contact Customer Service directly at 800-257-5101.
This item currently only available for Backorder. If you'll place the Backorder we'll inform you as soon as the article is available for shipping.
This item is currently unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to obtain product availability information and more.
Request email notification when this item is available.
Available: Shipment time within 1-3 day(s).
* All prices are quoted net of the statutory tax in your respective jurisdiction and possibly delivery charges, if not otherwise described.
| Product descriptions | |
| Name | Deep Well MegaBlock®, 1.2 ml, free from DNA/DNase/RNase, free from pyrogens/endotoxins, PP |
| Product number | 82.1971.002 |
| Product description | Deep Well MegaBlock®, 96 well, 1.2 ml, round base, free from DNA/DNase/RNase, free from pyrogens/endotoxins, material: PP, SLAS standard, Round cavities, 4 piece(s)/bag |
| Material & colours | |
| Color of product | transparent |
| Size | |
| Diameter | 7.13 mm |
| Width of product | 85 mm |
| Length of product | 127 mm |
| Height of product | 41 mm |
| Sample volume | 1.2 ml |
| Product characteristics | |
| Number of wells | 96 |
| Design | SLAS standard |
| Base shape | Round base |
| Closure type | Film |
| Autoclavable (max. °C) | 121 °C |
| Centrifugation max (RCF) | 2000 x g |
| Centrifugation temperature | 22 °C |
| Centrifugation time | 5 Min |
| Purity & certification | |
| Product category | not regulated |
| CE certified | no CE mark |
| Purity standard | free from DNA/DNase/RNase, free from pyrogens/endotoxins |
| Batched | yes |
| Packaging | |
| Piece(s) / inner box | 32 |
| Piece(s) / case | 32 |
| Piece(s) / pallet | 2048 |
| Height of inner box | 200 mm |
| Width of inner box | 280 mm |
| Depth of inner box | 380 mm |
| Height of case | 194 mm |
| Width of case | 280 mm |
| Depth of case | 380 mm |
| Volume of case | 0.0206 cbm |
| Weight of case | 3.5 kg |
| EAN inner box | 4038917134842 |
| EAN case | 4038917042062 |
lumox® multiwell, Cell culture plate, with foil base, 24 well, 4 piece(s) Product number: 94.6000.014
Content 4 Piece(s)
$130.40 *
Closure mat, for Deep Well MegaBlock® 0.5 ml (82.1969.002) & 1.2 ml (82.1970.002 & 82.19... Product number: 95.1990.002
Content 50 Piece(s)
$425.50 *
Screw cap tube, 50 ml, (LxØ): 114 x 28 mm, PP, with print Product number: 62.547.205
Content 250 Piece(s)
$104.00 *
Screw cap tube, 15 ml, (LxØ): 120 x 17 mm, PP, with print Product number: 62.554.205
Content 500 Piece(s)
$136.00 *
Archiving cap, light blue, suitable for S-Monovette®, tubes Ø 13-16 mm Product number: 65.647.300
Content 1000
$77.00 *
Screw cap tube, 50 ml, (LxØ): 114 x 28 mm, PP, with print Product number: 62.547.254
Content 300
$133.80 *
lumox® multiwell, Cell culture plate, with foil base, 24 well, 4 piece(s) Product number: 94.6000.014
Content 4 Piece(s)
$130.40 *
IsoFreeze® PCR Rack, PP, format: 12 x 8, suitable for 0.1 ml and 0.2 ml PCR tubes, PCR strips an... Product number: 95.984
Content 2 Piece(s)
$107.40 *
Filtropur V50, Vacuum filtration unit, 500 ml, PES, 0.45 µm Product number: 83.3941
Content 12 Piece(s)
$261.60 *
Syringe filter, Filtropur S, PES, pore size: 0.2 µm, for sterile filtration Product number: 83.1826.001
Content 50 Piece(s)
$94.00 *
PCR plate without skirt, 96 well, transparent, Low Profile, 100 µl, PCR Performance Tested, PP Product number: 72.1977.202
Content 100 Piece(s)
$272.00 *
Colour-coded inserts, for CryoPure tubes, red Product number: 65.386.002
Content 100 Piece(s)
$5.70 *
Screw cap tube, 50 ml, (LxØ): 114 x 28 mm, PP, with print Product number: 62.547.100
Content 200 Piece(s)
$94.80 *
Screw cap tube, 15 ml, (LxØ): 120 x 17 mm, PS, with print Product number: 62.553.205
Content 500 Piece(s)
$128.00 *
Screw cap tube, 15 ml, (LxØ): 120 x 17 mm, PP, with print Product number: 62.554.100
Content 500 Piece(s)
$140.00 *
Screw cap tube, 15 ml, (LxØ): 120 x 17 mm, PP, with print Product number: 62.554.101
Content 500 Piece(s)
$131.50 *
Screw cap tube, 50 ml, (LxØ): 115 x 28 mm, PP, with print Product number: 62.559.205
Content 300 Piece(s)
$142.20 *
Screw cap tube, 15 ml, (LxØ): 120 x 17 mm, PP, with print Product number: 62.554.502
Content 500 Piece(s)
$136.00 *
Rack, PC, format: 12 x 4, suitable for screw cap micro tubes Product number: 93.1428
Content 1 Piece(s)
$152.60 *
Storage box, slip-on lid, PP, format: 6 x 6, for 36 collection tubes Product number: 93.880
Content 2 Piece(s)
$38.20 *