Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Article successfully added.
Storage box, slip-on lid, PP, format: 6 x 6, for 36 collection tubes
- Product number: 93.880
$38.20 *
Content: 2 Piece(s)
Prices exclude tax
Free Ground Shipping
Due to product restrictions, this item is unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to contact us about ordering this item or contact Customer Service directly at 800-257-5101.
This item currently only available for Backorder. If you'll place the Backorder we'll inform you as soon as the article is available for shipping.
This item is currently unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to obtain product availability information and more.
Request email notification when this item is available.
Available: Shipment time within 1-3 day(s).
* All prices are quoted net of the statutory tax in your respective jurisdiction and possibly delivery charges, if not otherwise described.
| Product descriptions | |
| Name | Storage box, Slip-on lid, PP, Format: 6 x 6, for 36 Collection tubes |
| Product number | 93.880 |
| Product description | Storage box, slip-on lid, material: PP, green, format: 6 x 6, for 36 collection tubes, suitable for 15 ml tubes and tubes up to Ø 17 mm, 2 piece(s)/bag |
| Material & colours | |
| Color of product | green |
| Closure material | Polypropylene (PP) |
| Color of cap | transparent |
| Size | |
| Width of product | 144 mm |
| Length of product | 144 mm |
| Height of product | 127 mm |
| Product characteristics | |
| Storage capacity | 36 |
| Closure type | Slip-on lid |
| Autoclavable (max. °C) | 121 °C |
| Purity & certification | |
| Product category | not regulated |
| CE certified | no CE mark |
| Batched | no |
| Packaging | |
| Piece(s) / inner box | 2 |
| Piece(s) / case | 12 |
| Piece(s) / pallet | 420 |
| Height of inner box | 255 mm |
| Width of inner box | 145 mm |
| Depth of inner box | 145 mm |
| Height of case | 300 mm |
| Width of case | 251 mm |
| Depth of case | 452 mm |
| Volume of case | 0.034 cbm |
| Weight of case | 3.2 kg |
| EAN inner box | 4038917355193 |
| EAN case | 4038917355186 |
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 7 x 7, for 49 collection tubes Product number: 95.64.922
Content 9
$46.80 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 4 x 4, for 16 collection tubes Product number: 95.64.916
Content 10
$44.60 *
IsoFreeze® PCR Rack, PP, format: 12 x 8, suitable for 0.1 ml and 0.2 ml PCR tubes, PCR strips an... Product number: 95.984
Content 2 Piece(s)
$107.40 *
Rack, PC, format: 12 x 4, suitable for screw cap micro tubes Product number: 93.1428
Content 1 Piece(s)
$152.60 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 7 x 7, for 49 collection tubes Product number: 95.64.994
Content 4
$24.92 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 7 x 7, for 49 collection tubes Product number: 95.64.950
Content 10
$49.30 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 9 x 9, for 81 collection tubes Product number: 95.64.981
Content 10
$35.50 *
Filter tip, 20 µl, transparent, Biosphere® plus, Low retention, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3030.385
Content 480 Piece(s)
$60.00 *
Filter tip, 20 µl, transparent, Biosphere® plus, Low retention, 96 piece(s)/box Product number: 70.3030.285
Content 480 Piece(s)
$64.80 *
Filter tip, 20 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3030.365
Content 480 Piece(s)
$60.00 *
Filter tip, 20 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3030.265
Content 480 Piece(s)
$70.80 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 7 x 7, for 49 collection tubes Product number: 95.64.949
Content 10
$45.00 *
lumox® multiwell, Cell culture plate, with foil base, 24 well, 4 piece(s) Product number: 94.6000.014
Content 4 Piece(s)
$130.40 *
Storage box, hinged lid, PP, format: 10 x 10, for 100 collection tubes Product number: 93.877.510
Content 5 Piece(s)
$53.00 *
Storage box, slip-on lid, PP, format: 9 x 9, for 81 collection tubes Product number: 93.876
Content 5 Piece(s)
$45.20 *
Serological pipette, with tip, plugged, 2 ml, sterile, non-pyrogenic/endotoxin-free, non-cytotox... Product number: 86.1252.001
Content 500 Piece(s)
$113.00 *
Filtropur V50, Vacuum filtration unit, 500 ml, PES, 0.45 µm Product number: 83.3941
Content 12 Piece(s)
$261.60 *
Syringe filter, Filtropur S, PES, pore size: 0.2 µm, for sterile filtration Product number: 83.1826.001
Content 50 Piece(s)
$94.00 *
Faeces tube, screw cap, (LxØ): 76 x 20 mm, transparent, sterile Product number: 80.734.311
Content 500 Piece(s)
$300.50 *
Screw cap micro tube, 0.5 ml, Biosphere® plus Product number: 72.730.217
Content 500 Piece(s)
$258.50 *
Screw cap micro tube, 1.5 ml, Biosphere® plus Product number: 72.703.217
Content 500 Piece(s)
$256.00 *
PCR plate without skirt, 96 well, transparent, Low Profile, 100 µl, PCR Performance Tested, PP Product number: 72.1977.202
Content 100 Piece(s)
$272.00 *
Colour-coded inserts, for CryoPure tubes, red Product number: 65.386.002
Content 100 Piece(s)
$5.70 *
Salivette®, with cotton swab, cap: white, with paper label Product number: 51.1534
Content 100 Piece(s)
$68.40 *
Microvette® 500 EDTA K3E, low lead, 500 µl, cap violet, flat base Product number: 20.1341.102
Content 100 Piece(s)
$81.90 *
Microvette® CB 200 EDTA K3E, 200 µl, cap violet, push cap, flat base Product number: 18.1321.102
Content 50 Piece(s)
$54.90 *
Push cap, colour mix, suitable for tubes Ø 13 mm Product number: 65.806.999
Content 1000 Piece(s)
$32.00 *
Deep Well MegaBlock®, 1.2 ml, Free from DNA/DNase/RNase, free from pyrogens/endotoxins, PP Product number: 82.1971.002
Content 32 Piece(s)
$265.60 *
Rack, styrofoam, format: 5 x 4, suitable for tubes Ø 10.8 mm Product number: 95.64.253
Content 8
$21.60 *
Rack, PP, format: 12 x 8, suitable for micro tubes and tubes with Ø 4-30 mm Product number: 93.879
Content 1 Piece(s)
$81.80 *