Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Article successfully added.
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 7 x 7, for 49 collection tubes
- Product number: 95.64.949
$45.00 *
Content: 10
Prices exclude tax
Due to product restrictions, this item is unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to contact us about ordering this item or contact Customer Service directly at 800-257-5101.
This item currently only available for Backorder. If you'll place the Backorder we'll inform you as soon as the article is available for shipping.
This item is currently unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to obtain product availability information and more.
Request email notification when this item is available.
Available: Shipment time within 1-3 day(s).
* All prices are quoted net of the statutory tax in your respective jurisdiction and possibly delivery charges, if not otherwise described.
| Product descriptions | |
| Name | Storage box, Slip-on lid, Cardboard, Format: 7 x 7, for 49 Collection tubes |
| Product number | 95.64.949 |
| Product description | Storage box, slip-on lid, material: cardboard, white, format: 7 x 7, for 49 collection tubes, suitable for tubes up to 17 mm Ø (15 ml tubes), 1 piece(s)/case |
| Material & colours | |
| Color of product | white |
| Closure material | Cardboard |
| Color of cap | white |
| Size | |
| Width of product | 135 mm |
| Length of product | 135 mm |
| Height of product | 105 mm |
| Product characteristics | |
| Storage capacity | 49 |
| Closure type | Slip-on lid |
| Purity & certification | |
| Product category | not regulated |
| CE certified | no CE mark |
| Batched | yes |
| Packaging | |
| Piece(s) / inner box | 1 |
| Piece(s) / case | 60 |
| Piece(s) / pallet | 720 |
| Height of inner box | 105 mm |
| Width of inner box | 135 mm |
| Depth of inner box | 135 mm |
| Height of case | 560 mm |
| Width of case | 440 mm |
| Depth of case | 560 mm |
| Volume of case | 0.1132 cbm |
| Weight of case | 8.35 kg |
| EAN inner box | 4038917095792 |
| EAN case | 4038917561686 |
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 7 x 7, for 49 collection tubes Product number: 95.64.922
Content 9
$46.80 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 4 x 4, for 16 collection tubes Product number: 95.64.916
Content 10
$44.60 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 7 x 7, for 49 collection tubes Product number: 95.64.950
Content 10
$49.30 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 7 x 7, for 49 collection tubes Product number: 95.64.994
Content 4
$24.92 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 9 x 9, for 81 collection tubes Product number: 95.64.981
Content 10
$35.50 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 9 x 9, for 81 collection tubes Product number: 95.64.951
Content 10
$49.50 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 8 x 8, for 64 collection tubes Product number: 95.64.964
Content 10
$36.10 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 10 x 10, for 100 collection tubes Product number: 95.64.923
Content 12
$68.40 *
Screw cap, natural, suitable for screw cap micro tubes Product number: 65.716.300
Content 500 Piece(s)
$49.50 *
Block Rack D17, Ø opening: 17 mm, 5 x 10, blue Product number: 93.852.174
Content 1 Piece(s)
$37.00 *
Screw cap tube, 8 ml, (LxØ): 57 x 16.5 mm, PP Product number: 60.542.307
Content 1000 Piece(s)
$293.00 *
Rack, PC, format: 12 x 4, suitable for screw cap micro tubes Product number: 93.1428
Content 1 Piece(s)
$152.60 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 9 x 9, for 81 collection tubes Product number: 95.64.952
Content 10 Piece(s)
$49.30 *
Screw cap tube, 10 ml, (LxØ): 79 x 16 mm, PP Product number: 60.551.042
Content 1000 Piece(s)
$146.00 *
PCR plate half skirt, 96 well, transparent, High Profile, 200 µl, PCR Performance Tested, PP Product number: 72.1979
Content 100 Piece(s)
$518.00 *
Pipette tip, 1,000 µl, transparent, PCR Performance Tested, 500 piece(s)/bag Product number: 70.3050
Content 500 Piece(s)
$16.50 *
Rack, styrofoam, format: 10 x 5, suitable for 15 ml tubes Product number: 95.64.251
Content 24
$74.88 *
Storage box, slip-on lid, PP, format: 9 x 9, for 81 collection tubes Product number: 93.876
Content 5 Piece(s)
$45.20 *
Block Rack D17, Ø opening: 17 mm, 5 x 10, creamy white Product number: 93.852.170
Content 1 Piece(s)
$37.00 *
Faeces tube, screw cap, (LxØ): 76 x 20 mm, transparent, sterile Product number: 80.734.311
Content 500 Piece(s)
$300.50 *
Screw cap micro tube, 0.5 ml, Biosphere® plus Product number: 72.730.217
Content 500 Piece(s)
$258.50 *
Screw cap micro tube, 1.5 ml, Biosphere® plus Product number: 72.703.217
Content 500 Piece(s)
$256.00 *
Screw cap tube, 5 ml, (LxØ): 92 x 15.3 mm, conical false bottom, rounded tube bottom, PP, cap as... Product number: 62.612.300
Content 1000 Piece(s)
$234.00 *
Screw cap tube, 5 ml, (LxØ): 75 x 13 mm, round base, PP, cap enclosed, 1,000 piece(s)/bag Product number: 62.504.037
Content 1000 Piece(s)
$245.00 *
Screw cap tube, 7 ml, (LxØ): 82 x 13 mm, PP Product number: 63.550.121
Content 1000 Piece(s)
$1,821.00 *
Salivette® Cortisol, with synthetic swab, cap: blue, with paper label Product number: 51.1534.500
Content 100 Piece(s)
$125.00 *
Screw cap tube, 15 ml, (LxØ): 120 x 17 mm, PP, with print Product number: 62.554.502
Content 500 Piece(s)
$136.00 *
Rack, PP, format: 12 x 8, suitable for micro tubes and tubes with Ø 4-30 mm Product number: 93.879
Content 1 Piece(s)
$81.80 *
Storage box, slip-on lid, PP, format: 6 x 6, for 36 collection tubes Product number: 93.880
Content 2 Piece(s)
$38.20 *