Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Article successfully added.
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 9 x 9, for 81 collection tubes
- Product number: 95.64.951
$49.50 *
Content: 10
Prices exclude tax
Due to product restrictions, this item is unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to contact us about ordering this item or contact Customer Service directly at 800-257-5101.
This item currently only available for Backorder. If you'll place the Backorder we'll inform you as soon as the article is available for shipping.
This item is currently unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to obtain product availability information and more.
Request email notification when this item is available.
Available: Shipment time within 1-3 day(s).
* All prices are quoted net of the statutory tax in your respective jurisdiction and possibly delivery charges, if not otherwise described.
| Product descriptions | |
| Name | Storage box, Slip-on lid, Cardboard, Format: 9 x 9, for 81 Collection tubes |
| Product number | 95.64.951 |
| Product description | Storage box, slip-on lid, material: cardboard, white, format: 9 x 9, for 81 collection tubes, suitable for tubes up to max. 13 mm Ø, tube height between 36-83 mm, 1 piece(s)/case |
| Material & colours | |
| Color of product | white |
| Closure material | Cardboard |
| Color of cap | white |
| Size | |
| Width of product | 135 mm |
| Length of product | 135 mm |
| Height of product | 85 mm |
| Product characteristics | |
| Label/Print | With print |
| Color of print/label | black |
| Storage capacity | 81 |
| Closure type | Slip-on lid |
| Purity & certification | |
| Product category | not regulated |
| CE certified | no CE mark |
| Batched | yes |
| Packaging | |
| Piece(s) / inner box | 1 |
| Piece(s) / case | 60 |
| Piece(s) / pallet | 600 |
| Height of inner box | 85 mm |
| Width of inner box | 135 mm |
| Depth of inner box | 135 mm |
| Height of case | 415 mm |
| Width of case | 495 mm |
| Depth of case | 535 mm |
| Volume of case | 0.1099 cbm |
| Weight of case | 7.49 kg |
| EAN inner box | 4038917095815 |
| EAN case | 4038917057271 |
Push cap, transparent, suitable for tubes Ø 13 mm Product number: 65.806.300
Content 1000 Piece(s)
$25.00 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 9 x 9, for 81 collection tubes Product number: 95.64.981
Content 10
$35.50 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 10 x 10, for 100 collection tubes Product number: 95.64.923
Content 12
$68.40 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 7 x 7, for 49 collection tubes Product number: 95.64.949
Content 10
$45.00 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 9 x 9, for 81 collection tubes Product number: 95.64.952
Content 10 Piece(s)
$49.30 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 4 x 4, for 16 collection tubes Product number: 95.64.916
Content 10
$44.60 *
Storage box, slip-on lid, PP, format: 9 x 9, for 81 collection tubes Product number: 93.876.581
Content 5 Piece(s)
$45.20 *
Storage box, slip-on lid, PP, format: 9 x 9, for 81 collection tubes Product number: 93.876.381
Content 5 Piece(s)
$45.20 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 10 x 10, for 100 collection tubes Product number: 95.64.997
Content 10
$58.50 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 7 x 7, for 49 collection tubes Product number: 95.64.922
Content 9
$46.80 *
Screw cap, natural, suitable for screw cap micro tubes Product number: 65.716.300
Content 500 Piece(s)
$49.50 *
Microvette® APT 500 EDTA K2E, 500 µl, cap violet, cap, round base Product number: 20.1330.100
Content 100 Piece(s)
$133.70 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 8 x 8, for 64 collection tubes Product number: 95.64.964
Content 10
$36.10 *
Pipette tip, 1,000 µl, transparent, PCR Performance Tested, 500 piece(s)/bag Product number: 70.3050
Content 500 Piece(s)
$16.50 *
Rack, styrofoam, format: 10 x 5, suitable for 15 ml tubes Product number: 95.64.251
Content 24
$74.88 *
Storage box, slip-on lid, PP, format: 9 x 9, for 81 collection tubes Product number: 93.876.281
Content 5 Piece(s)
$45.20 *
Storage box, slip-on lid, PP, format: 9 x 9, for 81 collection tubes Product number: 93.876
Content 5 Piece(s)
$45.20 *
Block Rack D17, Ø opening: 17 mm, 5 x 10, blue Product number: 93.852.174
Content 1 Piece(s)
$37.00 *
Block Rack D17, Ø opening: 17 mm, 5 x 10, creamy white Product number: 93.852.170
Content 1 Piece(s)
$37.00 *
CryoPure tubes, 2 ml, QuickSeal screw cap, green Product number: 72.379.005
Content 500 Piece(s)
$223.50 *
Push cap, transparent, suitable for tubes Ø 13 mm Product number: 65.806.300
Content 1000 Piece(s)
$25.00 *
Salivette® Cortisol, with synthetic swab, cap: blue, with paper label Product number: 51.1534.500
Content 100 Piece(s)
$125.00 *
Screw cap tube, 8 ml, (LxØ): 57 x 16.5 mm, PP Product number: 60.542.307
Content 1000 Piece(s)
$293.00 *
Screw cap tube, 7 ml, (LxØ): 82 x 13 mm, PP Product number: 60.550.034
Content 1000 Piece(s)
$123.00 *
Screw cap tube, 15 ml, (LxØ): 120 x 17 mm, PP, with print Product number: 62.554.502
Content 500 Piece(s)
$136.00 *
Storage box, slip-on lid, PP, format: 9 x 9, for 81 collection tubes Product number: 93.876.681
Content 5 Piece(s)
$45.20 *