Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Article successfully added.
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 4 x 4, for 16 collection tubes
- Product number: 95.64.916
$44.60 *
Content: 10
Prices exclude tax
Due to product restrictions, this item is unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to contact us about ordering this item or contact Customer Service directly at 800-257-5101.
This item currently only available for Backorder. If you'll place the Backorder we'll inform you as soon as the article is available for shipping.
This item is currently unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to obtain product availability information and more.
Request email notification when this item is available.
Available: Shipment time within 1-3 day(s).
* All prices are quoted net of the statutory tax in your respective jurisdiction and possibly delivery charges, if not otherwise described.
| Product descriptions | |
| Name | Storage box, Slip-on lid, Cardboard, Format: 4 x 4, for 16 Collection tubes |
| Product number | 95.64.916 |
| Product description | Storage box, slip-on lid, material: cardboard, white, format: 4 x 4, for 16 collection tubes, suitable for tubes up to max. 34 mm Ø, tube height between 89-115 mm, 1 piece(s)/case |
| Material & colours | |
| Color of product | white |
| Closure material | Cardboard |
| Color of cap | white |
| Size | |
| Width of product | 148 mm |
| Length of product | 148 mm |
| Height of product | 116 mm |
| Product characteristics | |
| Storage capacity | 16 |
| Closure type | Slip-on lid |
| Purity & certification | |
| Product category | not regulated |
| CE certified | no CE mark |
| Batched | yes |
| Packaging | |
| Piece(s) / inner box | 1 |
| Piece(s) / case | 30 |
| Piece(s) / pallet | 360 |
| Height of inner box | 116 mm |
| Width of inner box | 148 mm |
| Depth of inner box | 148 mm |
| Height of case | 419 mm |
| Width of case | 495 mm |
| Depth of case | 546 mm |
| Volume of case | 0.1134 cbm |
| Weight of case | 5.15 kg |
| EAN inner box | 4038917095679 |
| EAN case | 4038917007832 |
Storage box, hinged lid, PP, format: 10 x 10, for 100 collection tubes Product number: 93.877.210
Content 5 Piece(s)
$53.00 *
Screw cap tube, 50 ml, (LxØ): 114 x 28 mm, PP, with print Product number: 62.547.100
Content 200 Piece(s)
$94.80 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 7 x 7, for 49 collection tubes Product number: 95.64.949
Content 10
$45.00 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 7 x 7, for 49 collection tubes Product number: 95.64.922
Content 9
$46.80 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 9 x 9, for 81 collection tubes Product number: 95.64.981
Content 10
$35.50 *
Storage box, slip-on lid, PP, format: 4 x 4, for 16 collection tubes Product number: 93.881
Content 2 Piece(s)
$38.20 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 7 x 7, for 49 collection tubes Product number: 95.64.994
Content 4
$24.92 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 7 x 7, for 49 collection tubes Product number: 95.64.950
Content 10
$49.30 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 9 x 9, for 81 collection tubes Product number: 95.64.951
Content 10
$49.50 *
Storage box, hinged lid, PP, format: 10 x 10, for 100 collection tubes Product number: 93.877.210
Content 5 Piece(s)
$53.00 *
Storage box, slip-on lid, PP, format: 6 x 6, for 36 collection tubes Product number: 93.880
Content 2 Piece(s)
$38.20 *
Screw cap tube, 13 ml, (LxØ): 101 x 16.5 mm, PP Product number: 60.540.300
Content 500 Piece(s)
$130.50 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 9 x 9, for 81 collection tubes Product number: 95.64.952
Content 10 Piece(s)
$49.30 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 10 x 10, for 100 collection tubes Product number: 95.64.923
Content 12
$68.40 *
Filter tip, 20 µl, transparent, Biosphere® plus, Low retention, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3030.385
Content 480 Piece(s)
$60.00 *
Filter tip, 20 µl, transparent, Biosphere® plus, Low retention, 96 piece(s)/box Product number: 70.3030.285
Content 480 Piece(s)
$64.80 *
Filter tip, 20 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3030.365
Content 480 Piece(s)
$60.00 *
Filter tip, 20 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3030.265
Content 480 Piece(s)
$70.80 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 8 x 8, for 64 collection tubes Product number: 95.64.964
Content 10
$36.10 *
Storage box, hinged lid, PP, format: 10 x 10, for 100 collection tubes Product number: 93.877.999
Content 5 Piece(s)
$48.00 *
Storage box, hinged lid, PP, format: 10 x 10, for 100 collection tubes Product number: 93.877.510
Content 5 Piece(s)
$53.00 *
Cryobox, 75 x 75 x 52 mm, format: 5 x 5, for 25 collection tubes Product number: 93.872.425
Content 5 Piece(s)
$38.50 *
Faeces tube, screw cap, (LxØ): 76 x 20 mm, transparent, sterile Product number: 80.734.311
Content 500 Piece(s)
$300.50 *
Screw cap micro tube, 0.5 ml, Biosphere® plus Product number: 72.730.217
Content 500 Piece(s)
$258.50 *
Screw cap micro tube, 1.5 ml, Biosphere® plus Product number: 72.703.217
Content 500 Piece(s)
$256.00 *
Screw cap tube, 15 ml, (LxØ): 120 x 17 mm, PP, with print Product number: 62.554.502
Content 500 Piece(s)
$136.00 *
Rack, PC, format: 12 x 4, suitable for screw cap micro tubes Product number: 93.1428
Content 1 Piece(s)
$152.60 *
Rack, PP, format: 12 x 8, suitable for micro tubes and tubes with Ø 4-30 mm Product number: 93.879
Content 1 Piece(s)
$81.80 *
Cryobox, 75 x 75 x 52 mm, format: 5 x 5, for 25 collection tubes Product number: 93.872.625
Content 5 Piece(s)
$38.50 *