Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Article successfully added.
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 7 x 7, for 49 collection tubes
- Product number: 95.64.922
$46.80 *
Content: 9
Prices exclude tax
Due to product restrictions, this item is unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to contact us about ordering this item or contact Customer Service directly at 800-257-5101.
This item currently only available for Backorder. If you'll place the Backorder we'll inform you as soon as the article is available for shipping.
This item is currently unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to obtain product availability information and more.
Request email notification when this item is available.
Available: Shipment time within 1-3 day(s).
* All prices are quoted net of the statutory tax in your respective jurisdiction and possibly delivery charges, if not otherwise described.
| Product descriptions | |
| Name | Storage box, Slip-on lid, Cardboard, Format: 7 x 7, for 49 Collection tubes |
| Product number | 95.64.922 |
| Product description | Storage box, slip-on lid, material: cardboard, white, format: 7 x 7, for 49 collection tubes, suitable for tubes up to max. 22 mm Ø, tube height between 88.5-129 mm, 1 piece(s)/bag |
| Material & colours | |
| Color of product | white |
| Closure material | Cardboard |
| Color of cap | white |
| Size | |
| Width of product | 154 mm |
| Length of product | 152 mm |
| Height of product | 130 mm |
| Product characteristics | |
| Storage capacity | 49 |
| Closure type | Slip-on lid |
| Purity & certification | |
| Product category | not regulated |
| CE certified | no CE mark |
| Batched | yes |
| Packaging | |
| Piece(s) / inner box | 1 |
| Piece(s) / case | 27 |
| Piece(s) / pallet | 324 |
| Height of inner box | 129 mm |
| Width of inner box | 154 mm |
| Depth of inner box | 154 mm |
| Height of case | 415 mm |
| Width of case | 490 mm |
| Depth of case | 550 mm |
| Volume of case | 0.1118 cbm |
| Weight of case | 7.3 kg |
| EAN inner box | 4038917095709 |
| EAN case | 4038917067447 |
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 9 x 9, for 81 collection tubes Product number: 95.64.981
Content 10
$35.50 *
Screw cap tube, 13 ml, (LxØ): 101 x 16.5 mm, PP Product number: 60.541.109
Content 1000 Piece(s)
$203.00 *
Screw cap, natural, suitable for screw cap micro tubes Product number: 65.716.300
Content 500 Piece(s)
$49.50 *
Screw cap tube, 8 ml, (LxØ): 57 x 16.5 mm, PP Product number: 60.542.324
Content 1000 Piece(s)
$239.00 *
Screw cap tube, 15 ml, (LxØ): 120 x 17 mm, PP, with print Product number: 62.554.101
Content 500 Piece(s)
$131.50 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 7 x 7, for 49 collection tubes Product number: 95.64.949
Content 10
$45.00 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 4 x 4, for 16 collection tubes Product number: 95.64.916
Content 10
$44.60 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 9 x 9, for 81 collection tubes Product number: 95.64.981
Content 10
$35.50 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 7 x 7, for 49 collection tubes Product number: 95.64.994
Content 4
$24.92 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 7 x 7, for 49 collection tubes Product number: 95.64.950
Content 10
$49.30 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 9 x 9, for 81 collection tubes Product number: 95.64.952
Content 10 Piece(s)
$49.30 *
Screw cap tube, 5 ml, (LxØ): 92 x 15.3 mm, conical false bottom, rounded tube bottom, PP, cap as... Product number: 62.612.300
Content 1000 Piece(s)
$234.00 *
Storage box, slip-on lid, PP, format: 6 x 6, for 36 collection tubes Product number: 93.880
Content 2 Piece(s)
$38.20 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 10 x 10, for 100 collection tubes Product number: 95.64.997
Content 10
$58.50 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 10 x 10, for 100 collection tubes Product number: 95.64.923
Content 12
$68.40 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 9 x 9, for 81 collection tubes Product number: 95.64.951
Content 10
$49.50 *
Screw cap, red, suitable for screw cap micro tubes Product number: 65.716.303
Content 500 Piece(s)
$52.50 *
Screw cap, green, suitable for screw cap micro tubes Product number: 65.716.305
Content 500 Piece(s)
$52.50 *
Screw cap, blue, suitable for screw cap micro tubes Product number: 65.716.301
Content 500 Piece(s)
$52.50 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 8 x 8, for 64 collection tubes Product number: 95.64.964
Content 10
$36.10 *
Block Rack D17, Ø opening: 17 mm, 5 x 10, blue Product number: 93.852.174
Content 1 Piece(s)
$37.00 *
Block Rack D17, Ø opening: 17 mm, 5 x 10, creamy white Product number: 93.852.170
Content 1 Piece(s)
$37.00 *
Faeces tube, screw cap, (LxØ): 76 x 20 mm, transparent, sterile Product number: 80.734.311
Content 500 Piece(s)
$300.50 *
Screw cap micro tube, 0.5 ml, Biosphere® plus Product number: 72.730.217
Content 500 Piece(s)
$258.50 *
Screw cap micro tube, 1.5 ml, Biosphere® plus Product number: 72.703.217
Content 500 Piece(s)
$256.00 *
Push cap, transparent, suitable for tubes Ø 13 mm Product number: 65.806.300
Content 1000 Piece(s)
$25.00 *
Screw cap tube, 5 ml, (LxØ): 75 x 13 mm, round base, PP, cap enclosed, 1,000 piece(s)/bag Product number: 62.504.037
Content 1000 Piece(s)
$245.00 *
Salivette® Cortisol, with synthetic swab, cap: blue, with paper label Product number: 51.1534.500
Content 100 Piece(s)
$125.00 *
Rack, PC, format: 12 x 4, suitable for screw cap micro tubes Product number: 93.1428
Content 1 Piece(s)
$152.60 *
Rack, PP, format: 12 x 8, suitable for micro tubes and tubes with Ø 4-30 mm Product number: 93.879
Content 1 Piece(s)
$81.80 *