Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Article successfully added.
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 10 x 10, for 100 collection tubes
- Product number: 95.64.997
$58.50 *
Content: 10
Prices exclude tax
Due to product restrictions, this item is unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to contact us about ordering this item or contact Customer Service directly at 800-257-5101.
This item currently only available for Backorder. If you'll place the Backorder we'll inform you as soon as the article is available for shipping.
This item is currently unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to obtain product availability information and more.
Request email notification when this item is available.
Available: Shipment time within 1-3 day(s).
* All prices are quoted net of the statutory tax in your respective jurisdiction and possibly delivery charges, if not otherwise described.
| Product descriptions | |
| Name | Storage box, Slip-on lid, Cardboard, Format: 10 x 10, for 100 Collection tubes |
| Product number | 95.64.997 |
| Product description | Storage box, slip-on lid, material: cardboard, white, format: 10 x 10, for 100 collection tubes, suitable for tubes up to max. 12 mm Ø, tube height between 36-45 mm, 1 piece(s)/bag |
| Material & colours | |
| Color of product | white |
| Closure material | Cardboard |
| Color of cap | white |
| Size | |
| Width of product | 135 mm |
| Length of product | 135 mm |
| Height of product | 45 mm |
| Product characteristics | |
| Storage capacity | 100 |
| Closure type | Slip-on lid |
| Purity & certification | |
| Product category | not regulated |
| CE certified | no CE mark |
| Batched | yes |
| Packaging | |
| Piece(s) / inner box | 1 |
| Piece(s) / case | 120 |
| Piece(s) / pallet | 1440 |
| Height of inner box | 45 mm |
| Width of inner box | 135 mm |
| Depth of inner box | 135 mm |
| Height of case | 418 mm |
| Width of case | 496 mm |
| Depth of case | 542 mm |
| Volume of case | 0.1124 cbm |
| Weight of case | 11.5 kg |
| EAN inner box | 4038917095907 |
| EAN case | 4038917007887 |
Cell culture flask, T-175, surface: Standard, filter cap Product number: 83.3912.002
Content 40 Piece(s)
$192.00 *
PCR single tube, 0.2 ml, PCR Performance Tested, transparent, PP, flat cap Product number: 72.737.002
Content 500 Piece(s)
$39.50 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 10 x 10, for 100 collection tubes Product number: 95.64.923
Content 12
$68.40 *
Storage box, hinged lid, PP, format: 10 x 10, for 100 collection tubes Product number: 93.877
Content 5 Piece(s)
$53.00 *
CryoPure tubes, 2 ml, QuickSeal screw cap, white Product number: 72.380
Content 500 Piece(s)
$232.00 *
Salivette® Cortisol, with synthetic swab, cap: blue, with paper label Product number: 51.1534.500
Content 100 Piece(s)
$125.00 *
Cryobox, 132 x 132 x 53 mm, format: 9 x 9, for 81 collection tubes Product number: 93.873.281
Content 5 Piece(s)
$56.50 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 7 x 7, for 49 collection tubes Product number: 95.64.922
Content 9
$46.80 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 9 x 9, for 81 collection tubes Product number: 95.64.951
Content 10
$49.50 *
Screw cap, violet, suitable for screw cap micro tubes Product number: 65.716.308
Content 500 Piece(s)
$52.50 *
Pipette tip, 200 µl, transparent, PCR Performance Tested, 1,000 piece(s)/bag Product number: 70.3030
Content 1000 Piece(s)
$24.00 *
Storage box, hinged lid, PP, format: 10 x 10, for 100 collection tubes Product number: 93.877.999
Content 5 Piece(s)
$48.00 *
Storage box, slip-on lid, PP, format: 9 x 9, for 81 collection tubes Product number: 93.876
Content 5 Piece(s)
$45.20 *
Block Rack D17, Ø opening: 17 mm, 5 x 10, blue Product number: 93.852.174
Content 1 Piece(s)
$37.00 *
Block Rack D17, Ø opening: 17 mm, 5 x 10, creamy white Product number: 93.852.170
Content 1 Piece(s)
$37.00 *
Filtropur V50, Vacuum filtration unit, 500 ml, PES, 0.45 µm Product number: 83.3941
Content 12 Piece(s)
$261.60 *
Cell culture plate, 24 well, surface: Standard, flat base Product number: 83.3922.005
Content 100 Piece(s)
$240.50 *
Cell culture plate, 24 well, surface: Standard, flat base Product number: 83.3922
Content 50 Piece(s)
$137.60 *
Micro test plate, 96 well, round base, PS, transparent Product number: 82.1582
Content 100 Piece(s)
$127.20 *
Multi-purpose container, max. volume: 500 ml, (LxØ): 150 x 70 mm, graduated, PP, transparent Product number: 75.9922.813
Content 35 Piece(s)
$115.50 *
PCR strip of 8, 200 µl, PCR Performance Tested, transparent, PP, flat cap Product number: 72.991.002
Content 480 Piece(s)
$667.20 *
SafeSeal reaction tube, 1.5 ml, PP, PCR Performance Tested Product number: 72.706.400
Content 1000 Piece(s)
$87.00 *
Screw cap micro tube, 2 ml, PCR Performance Tested Product number: 72.694.406
Content 1000 Piece(s)
$386.00 *
PCR plate half skirt, 96 well, transparent, High Profile, 200 µl, PCR Performance Tested, PP Product number: 72.1979.102
Content 100 Piece(s)
$715.00 *
Tube, 5 ml, (LxØ): 75 x 12 mm, PS, with print Product number: 62.476.028
Content 100 Piece(s)
$33.10 *
Screw cap tube, 120 ml, (LxØ): 114 x 44 mm, PP Product number: 60.597
Content 250 Piece(s)
$239.00 *
Microvette® 500 Serum Gel CAT, 500 µl, cap brown, flat base Product number: 20.1344
Content 100 Piece(s)
$104.00 *
PCR strip of 8, PCR Performance Tested, transparent, PP, round cap Product number: 72.994.002
Content 240 Piece(s)
$326.40 *