Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Article successfully added.
Filter tip, 10 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill
- Product number: 70.3010.355
$52.80 *
Content: 480 Piece(s)
Prices exclude tax
Free Ground Shipping
Due to product restrictions, this item is unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to contact us about ordering this item or contact Customer Service directly at 800-257-5101.
This item currently only available for Backorder. If you'll place the Backorder we'll inform you as soon as the article is available for shipping.
This item is currently unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to obtain product availability information and more.
Request email notification when this item is available.
* All prices are quoted net of the statutory tax in your respective jurisdiction and possibly delivery charges, if not otherwise described.
| Product descriptions | |
| Name | Filter tip, 10 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill |
| Product number | 70.3010.355 |
| Product description | Filter tip, working volume: 10 µl, transparent, filling level rings, Biosphere® plus, suitable for SARSTEDT Sarpette® M, Eppendorf, Gilson, Finnpipette and Brand and products of identical design, 96 piece(s)/SingleRefill |
| Material & colours | |
| Color of product | transparent |
| Filter material | Polyethylene (PE) |
| Size | |
| Length of product | 31 mm |
| Max. volume | 10 µl |
| Product characteristics | |
| Filter | yes |
| Graduation | yes |
| Purity & certification | |
| Product category | In-vitro diagnostic (IVD) |
| CE certified | CE - manufacturer's self-declaration |
| Purity standard | Biosphere plus |
| Sterilisation | Gas sterilisation |
| Batched | yes |
| Packaging | |
| Piece(s) / inner box | 480 |
| Piece(s) / case | 1920 |
| Piece(s) / pallet | 115200 |
| Height of inner box | 148 mm |
| Width of inner box | 105 mm |
| Depth of inner box | 291 mm |
| Height of case | 170 mm |
| Width of case | 307 mm |
| Depth of case | 437 mm |
| Volume of case | 0.0228 cbm |
| Weight of case | 2.194 kg |
| EAN inner box | 4038917894838 |
| EAN case | 4038917894845 |
Filter tip, 100 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3030.355
Content 480 Piece(s)
$64.80 *
Filter tip, 10 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3010.255
Content 480 Piece(s)
$60.00 *
Filter tip, 200 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3031.255
Content 480 Piece(s)
$75.60 *
Filter tip, 100 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3030.255
Content 480 Piece(s)
$70.80 *
Filter tip, 1,000 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3050.255
Content 480 Piece(s)
$70.08 *
Filter tip, 1,000 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3050.355
Content 480 Piece(s)
$64.80 *
SafeSeal reaction tube, 1.5 ml, PP, PCR Performance Tested, Low DNA-binding Product number: 72.706.700
Content 200 Piece(s)
$27.80 *
Filter tip, 20 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3020.355
Content 480 Piece(s)
$55.20 *
Filter tip, 20 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3020.255
Content 480 Piece(s)
$60.00 *
Filter tip, 200 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3031.355
Content 480 Piece(s)
$70.80 *
Cell culture flask, T-175, surface: Standard, filter cap Product number: 83.3912.002
Content 40 Piece(s)
$192.00 *
Deep Well plate, 2.2 ml, PCR Performance Tested, PP Product number: 82.1972
Content 4 Piece(s)
$21.20 *
Filter tip, 20 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3030.365
Content 480 Piece(s)
$60.00 *
Filter tip, 20 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3030.265
Content 480 Piece(s)
$70.80 *
Filter tip, 300 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3040.255
Content 480 Piece(s)
$70.80 *
Filter tip, 300 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3040.355
Content 480 Piece(s)
$64.80 *
Cell culture plate, 6 well, surface: Standard, flat base Product number: 83.3920
Content 50 Piece(s)
$135.30 *
PCR strip of 8, PCR Performance Tested, transparent, PP, flat cap Product number: 72.991.102
Content 240 Piece(s)
$379.20 *
Screw cap tube, 50 ml, (LxØ): 114 x 28 mm, PP, with print Product number: 62.547.100
Content 200 Piece(s)
$94.80 *
Screw cap tube, 15 ml, (LxØ): 120 x 17 mm, PP, with print Product number: 62.554.205
Content 500 Piece(s)
$136.00 *
Screw cap tube, 2.5 ml, 2.5 ml, (LxØ): 75 x 13 mm, conical false bottom, rounded tube bottom, PP... Product number: 60.614.015
Content 500 Piece(s)
$171.50 *
Filter tip, 1,000 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3050.255
Content 480 Piece(s)
$70.08 *
Filter tip, 1,000 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3050.355
Content 480 Piece(s)
$64.80 *
Cell culture flask, T-175, surface: Standard, filter cap Product number: 83.3912.002
Content 40 Piece(s)
$192.00 *
Filter tip, 20 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3020.255
Content 480 Piece(s)
$60.00 *
Filter tip, 10 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3010.255
Content 480 Piece(s)
$60.00 *
Filter tip, 20 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3030.365
Content 480 Piece(s)
$60.00 *
Filter tip, 200 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/box Product number: 70.3031.255
Content 480 Piece(s)
$75.60 *
Filter tip, 200 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3031.355
Content 480 Piece(s)
$70.80 *
Filter tip, 100 µl, transparent, Biosphere® plus, 96 piece(s)/SingleRefill Product number: 70.3030.355
Content 480 Piece(s)
$64.80 *
Cell culture flask, T-25, surface: Standard, filter cap Product number: 83.3910.002
Content 300 Piece(s)
$374.10 *
Cell culture flask, T-25, surface: Standard, 2-position screw cap Product number: 83.3910
Content 300 Piece(s)
$270.90 *
PCR strip of 8, PCR Performance Tested, transparent, PP, flat cap Product number: 72.991.102
Content 240 Piece(s)
$379.20 *
Screw cap tube, 50 ml, (LxØ): 114 x 28 mm, PP, with print Product number: 62.547.205
Content 250 Piece(s)
$104.00 *
SafeSeal reaction tube, 1.5 ml, PP, PCR Performance Tested, Low DNA-binding Product number: 72.706.700
Content 200 Piece(s)
$27.80 *