Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Article successfully added.
Screw cap tube, 13 ml, (LxØ): 101 x 16.5 mm, PP
- Product number: 60.540.300
$130.50 *
Content: 500 Piece(s)
Prices exclude tax
Free Ground Shipping
Due to product restrictions, this item is unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to contact us about ordering this item or contact Customer Service directly at 800-257-5101.
This item currently only available for Backorder. If you'll place the Backorder we'll inform you as soon as the article is available for shipping.
This item is currently unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to obtain product availability information and more.
Request email notification when this item is available.
Available: Shipment time within 1-3 day(s).
* All prices are quoted net of the statutory tax in your respective jurisdiction and possibly delivery charges, if not otherwise described.
| Product descriptions | |
| Name | Screw cap tube, 13 ml, (LxØ): 101 x 16.5 mm, PP |
| Product number | 60.540.300 |
| Product description | Screw cap tube, working volume: 13 ml, (LxØ): 101 x 16.5 mm, material: PP, round base, transparent, screw cap, natural, cap assembled, sterile, 500 piece(s)/case |
| Material & colours | |
| Color of product | transparent |
| Closure material | High Density Polyethylene (HD-PE) |
| Color of cap | natural |
| Size | |
| Diameter | 16.5 mm |
| Length of product | 101 mm |
| Product characteristics | |
| Base shape | Round base |
| Graduation | no |
| Cap | standard screw cap |
| Closure type | Screw cap |
| Centrifugation max (RCF) | 4000 x g |
| Purity & certification | |
| Satisfies the requirement | IATA |
| Product category | not regulated |
| CE certified | no CE mark |
| Purity standard | sterile |
| Batched | yes |
| Packaging | |
| Piece(s) / inner box | 500 |
| Piece(s) / case | 500 |
| Piece(s) / pallet | 28000 |
| Height of case | 118 mm |
| Width of case | 435 mm |
| Depth of case | 569 mm |
| Volume of case | 0.0292 cbm |
| Weight of case | 3.457 kg |
| EAN inner box | 4066916045302 |
| EAN case | 4066916045319 |
Screw cap tube, 12 ml, (LxØ): 99 x 16 mm, PC Product number: 60.9922.936
Content 500 Piece(s)
$180.50 *
Screw cap tube, 13 ml, (LxØ): 101 x 16.5 mm, PP Product number: 60.541.545
Content 1000 Piece(s)
$227.00 *
Screw cap tube, 10 ml, (LxØ): 92 x 15.3 mm, PP Product number: 60.610.300
Content 100 Piece(s)
$16.50 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 4 x 4, for 16 collection tubes Product number: 95.64.916
Content 10
$44.60 *
Screw cap tube, 10 ml, (LxØ): 100 x 16 mm, PP Product number: 60.9924.296
Content 1000 Piece(s)
$149.00 *
Screw cap tube, 8 ml, (LxØ): 57 x 16.5 mm, PP Product number: 60.542.008
Content 1000 Piece(s)
$148.00 *
Screw cap tube, 5 ml, (LxØ): 75 x 13 mm, round base, PP, without cap, 422 piece(s)/StackPack Product number: 60.504.304
Content 1688 Piece(s)
$248.30 *
Screw cap tube, 7 ml, (LxØ): 82 x 13 mm, PP Product number: 60.550.050
Content 1000 Piece(s)
$140.00 *
Archiving screw cap, HD-PE, light blue, for tubes Ø 13 mm Product number: 65.643.305
Content 1000 Piece(s)
$61.00 *
Screw cap tube, 10 ml, (LxØ): 92 x 15.3 mm, PP Product number: 60.610
Content 1000 Piece(s)
$165.00 *
Screw cap tube, 13 ml, (LxØ): 101 x 16.5 mm, PP Product number: 60.540.108
Content 500 Piece(s)
$280.00 *
Microvette® CB 300 EDTA K2E, 300 µl, cap violet, push cap, flat base Product number: 16.444.100
Content 100 Piece(s)
$83.40 *
Screw cap tube, 50 ml, (LxØ): 114 x 28 mm, PP, with print Product number: 62.548.101
Content 300 Piece(s)
$117.30 *
Screw cap tube, 7 ml, (LxØ): 82 x 13 mm, PP Product number: 60.550.049
Content 1000 Piece(s)
$211.00 *
Screw cap tube, 15 ml, (LxØ): 120 x 17 mm, PP, with print Product number: 62.554.101
Content 500 Piece(s)
$131.50 *
Screw cap tube, 4.5 ml, (LxØ): 75 x 12 mm, PP Product number: 60.557.011
Content 1000 Piece(s)
$237.00 *
Screw cap tube, 15 ml, (LxØ): 120 x 17 mm, PP, with print Product number: 62.554.502
Content 500 Piece(s)
$136.00 *
Screw cap tube, 2.5 ml, 2.5 ml, (LxØ): 75 x 13 mm, conical false bottom, rounded tube bottom, PP... Product number: 60.614.015
Content 500 Piece(s)
$171.50 *
Screw cap, brown, suitable for tubes Ø 15.3 mm Product number: 65.729.309
Content 1000 Piece(s)
$53.00 *