Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Article successfully added.
Screw cap tube, 7 ml, (LxØ): 82 x 13 mm, PP, with print
- Product number: 62.550.008
$118.00 *
Content: 1000 Piece(s)
Prices exclude tax
Free Ground Shipping
Due to product restrictions, this item is unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to contact us about ordering this item or contact Customer Service directly at 800-257-5101.
This item currently only available for Backorder. If you'll place the Backorder we'll inform you as soon as the article is available for shipping.
This item is currently unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to obtain product availability information and more.
Request email notification when this item is available.
Available: Shipment time within 1-3 day(s).
* All prices are quoted net of the statutory tax in your respective jurisdiction and possibly delivery charges, if not otherwise described.
| Product descriptions | |
| Name | Screw cap tube, 7 ml, (LxØ): 82 x 13 mm, PP, with print |
| Product number | 62.550.008 |
| Product description | Screw cap tube, working volume: 7 ml, (LxØ): 82 x 13 mm, material: PP, flat base, transparent, screw cap, natural, cap enclosed, with print, label/print: white, with graduations, 1,000 piece(s)/bag |
| Material & colours | |
| Color of product | transparent |
| Tube material | Polypropylene (PP) |
| Closure material | High Density Polyethylene (HD-PE) |
| Color of cap | natural |
| Size | |
| Diameter | 13 mm |
| Length of product | 82 mm |
| Product characteristics | |
| Base shape | Flat base |
| Label/Print | With print |
| Color of print/label | white |
| Graduation | yes |
| Closure type | Screw cap |
| Autoclavable (max. °C) | 121 °C |
| Centrifugation max (RCF) | 4000 x g |
| Purity & certification | |
| Satisfies the requirement | IATA |
| Product category | not regulated |
| CE certified | no CE mark |
| Batched | yes |
| Packaging | |
| Piece(s) / inner box | 1000 |
| Piece(s) / case | 1000 |
| Piece(s) / pallet | 56000 |
| Volume of case | 0.029 cbm |
| Weight of case | 4.38 kg |
| EAN inner box | 4038917112239 |
| EAN case | 4038917033299 |
Screw cap, transparent, suitable for tubes 82 x 13 mm Product number: 65.177.039
Content 1000 Piece(s)
$35.00 *
Screw cap tube, 4.5 ml, (LxØ): 75 x 12 mm, PP, with print Product number: 62.557.002
Content 1000 Piece(s)
$161.00 *
Block Rack D13, Ø opening: 13 mm, 5 x 10, blue Product number: 93.853.134
Content 1 Piece(s)
$27.70 *
Block Rack D17, Ø opening: 17 mm, 5 x 10, creamy white Product number: 93.852.170
Content 1 Piece(s)
$37.00 *
CryoPure tubes, 5 ml, QuickSeal screw cap, white Product number: 72.383
Content 500 Piece(s)
$319.00 *
Push cap, blue, suitable for tubes Ø 12 mm Product number: 65.809.304
Content 1000 Piece(s)
$28.00 *
Screw cap tube, 3.5 ml, (LxØ): 92 x 13 mm, conical false bottom, rounded tube bottom, PP, withou... Product number: 60.617.010
Content 1000 Piece(s)
$142.00 *
Screw cap tube, 2.5 ml, (LxØ): 75 x 13 mm, conical false bottom, rounded tube bottom, PP, cap as... Product number: 60.614.011
Content 1000 Piece(s)
$428.00 *
Tube, 8 ml, (LxØ): 100 x 13 mm, PS, with print Product number: 62.467.012
Content 1000 Piece(s)
$108.00 *
Screw cap tube, 10 ml, (LxØ): 92 x 15.3 mm, PP Product number: 60.610.300
Content 100 Piece(s)
$16.50 *
Screw cap tube, 15 ml, (LxØ): 120 x 17 mm, PP, with print Product number: 62.554.502
Content 500 Piece(s)
$136.00 *
Screw cap, natural, suitable for tubes 82 x 13 mm Product number: 65.726
Content 1000 Piece(s)
$48.00 *
Protective cover, ABS, light grey, suitable for Block racks D17 Product number: 93.857
Content 1 Piece(s)
$12.70 *