Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Article successfully added.
Screw cap tube, 13 ml, (LxØ): 101 x 16.5 mm, PP
- Product number: 60.540.386
$184.50 *
Content: 500 Piece(s)
Prices exclude tax
Free Ground Shipping
Due to product restrictions, this item is unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to contact us about ordering this item or contact Customer Service directly at 800-257-5101.
This item currently only available for Backorder. If you'll place the Backorder we'll inform you as soon as the article is available for shipping.
This item is currently unavailable via the Webshop. Please use the Information Request form to obtain product availability information and more.
Request email notification when this item is available.
Available: Shipment time within 1-3 day(s).
* All prices are quoted net of the statutory tax in your respective jurisdiction and possibly delivery charges, if not otherwise described.
| Product descriptions | |
| Name | Screw cap tube, 13 ml, (LxØ): 101 x 16.5 mm, PP |
| Product number | 60.540.386 |
| Product description | Screw cap tube, working volume: 13 ml, (LxØ): 101 x 16.5 mm, material: PP, round base with skirted base, transparent, screw cap, natural, cap assembled, sterile, 500 piece(s)/bag |
| Material & colours | |
| Color of product | transparent |
| Closure material | High Density Polyethylene (HD-PE) |
| Color of cap | natural |
| Size | |
| Diameter | 16.5 mm |
| Length of product | 101 mm |
| Product characteristics | |
| Base shape | Round base with skirted base |
| Graduation | no |
| Closure type | Screw cap |
| Centrifugation max (RCF) | 4000 x g |
| Purity & certification | |
| Satisfies the requirement | IATA |
| Product category | not regulated |
| CE certified | no CE mark |
| Purity standard | sterile |
| Sterilisation | Electron irradiation |
| Batched | yes |
| Packaging | |
| Piece(s) / inner box | 500 |
| Piece(s) / case | 500 |
| Piece(s) / pallet | 28000 |
| Height of case | 118 mm |
| Width of case | 435 mm |
| Depth of case | 568 mm |
| Volume of case | 0.029 cbm |
| Weight of case | 3.74 kg |
| EAN inner box | 4038917367677 |
| EAN case | 4038917367660 |
Salivette®, with cotton swab, cap: white, with paper label Product number: 51.1534
Content 100 Piece(s)
$68.40 *
Urine Monovette®, Z, 10 ml, cap yellow, (LxØ): 102 x 15.3 mm, 100 piece(s)/bag Product number: 10.252.028
Content 100 Piece(s)
$127.50 *
Screw cap tube, 30 ml, (LxØ): 107 x 25 mm, PP, with print Product number: 62.543.001
Content 50 Piece(s)
$32.40 *
Screw cap tube, 15 ml, (LxØ): 76 x 20 mm, PP Product number: 60.732.001
Content 500 Piece(s)
$233.00 *
Screw cap tube, 10 ml, (LxØ): 79 x 16 mm, PP Product number: 60.551.001
Content 1000 Piece(s)
$206.00 *
Screw cap tube, 60 ml, (LxØ): 126 x 30 mm, PP Product number: 60.596.001
Content 250 Piece(s)
$168.00 *
Screw cap tube, 25 ml, (LxØ): 90 x 25 mm, PP Product number: 60.595.241
Content 500 Piece(s)
$197.00 *
Storage box, slip-on lid, cardboard, format: 7 x 7, for 49 collection tubes Product number: 95.64.950
Content 10
$49.30 *
Screw cap tube, 50 ml, (LxØ): 114 x 28 mm, PP, with print Product number: 62.547.254
Content 300
$133.80 *
Multi-purpose container, max. volume: 500 ml, (LxØ): 150 x 70 mm, graduated, PP, transparent Product number: 75.9922.813
Content 35 Piece(s)
$115.50 *
Multi-purpose container, max. volume: 500 ml, (LxØ): 150 x 70 mm, graduated, PP, transparent Product number: 75.9922.812
Content 80 Piece(s)
$196.00 *
Screw cap micro tube, 0.5 ml, Biosphere® plus Product number: 72.730.217
Content 500 Piece(s)
$258.50 *
Screw cap, yellow, suitable for tubes Ø 16-16.5 mm Product number: 65.176.004
Content 1000 Piece(s)
$26.60 *
Screw cap, red, suitable for tubes Ø 16-16.5 mm Product number: 65.176.001
Content 1000 Piece(s)
$26.60 *
Screw cap tube, 30 ml, (LxØ): 80 x 27 mm, PC Product number: 60.9922.212
Content 250 Piece(s)
$125.50 *
Screw cap tube, 10 ml, (LxØ): 97 x 16 mm, PS Product number: 60.9921.821
Content 500 Piece(s)
$130.50 *
Screw cap tube, 5 ml, (LxØ): 57 x 15.3 mm, PP Product number: 60.558.001
Content 1000 Piece(s)
$374.00 *
Screw cap tube, 5 ml, (LxØ): 57 x 15.3 mm, PP Product number: 60.558
Content 1000 Piece(s)
$226.00 *
Screw cap tube, 13 ml, (LxØ): 101 x 16.5 mm, PP Product number: 60.541.545
Content 1000 Piece(s)
$227.00 *
Screw cap tube, 15 ml, (LxØ): 76 x 20 mm, PP Product number: 62.732.519
Content 500 Piece(s)
$203.50 *
Screw cap tube, 120 ml, (LxØ): 114 x 44 mm, PP Product number: 60.597.001
Content 100 Piece(s)
$137.40 *
Screw cap tube, 13 ml, (LxØ): 101 x 16 mm, PP Product number: 60.540.316
Content 500 Piece(s)
$261.50 *
Screw cap tube, 13 ml, (LxØ): 101 x 16.5 mm, PP Product number: 60.540.352
Content 500 Piece(s)
$133.50 *
Screw cap tube, 13 ml, (LxØ): 101 x 16.5 mm, PP Product number: 60.541.385
Content 1000 Piece(s)
$146.00 *
Screw cap tube, 8 ml, (LxØ): 57 x 16.5 mm, PP Product number: 60.542.052
Content 1000 Piece(s)
$353.00 *
Screw cap tube, 8 ml, (LxØ): 57 x 16.5 mm, PP Product number: 60.542.300
Content 1000 Piece(s)
$106.00 *
Screw cap tube, 8 ml, (LxØ): 57 x 16.5 mm, PP Product number: 60.542.307
Content 1000 Piece(s)
$293.00 *